Galeria zdjęć

Brak galerii w albumie

    Czwartek 18.04.2024

    Mapa

    Napisz do nas

    Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
    Imię*:
    Nazwisko*:
    Twój e-mail*:
    Pytania, uwagi*:
    Proszę przepisać tekst z obrazka*:
    wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
    * oznacza pole wymagane

    Teresa Bryła

    Prace uczniów

    Rok szkolny 2023/2024

    Historia

    Geografia

    Formy ochrony przyrody w Polsce

     

    Magda Gaber kl. VII

    Zuzanna Krywucka kl. VII

    Amelia Krywucka kl. VII

    Rok szkolny 2021/2022

    Geografia

    Formy ochrony przyrody w Polsce

    Tomasz Makoś kl.VII

    Piotr Sieniuć  kl.VII

    Urszula Mackiewicz  kl.VII

    Rok szkolny 2020/2021

    Historia

    Jakub Krześcijański kl.VII

    Romek_Strzalkowski.odp

    Mateusz Śliwkowicz kl.VIII

    Bitwa Warszawska 1920

    Anna Kwilińska kl.VII

    Geografia

    Najpiękniejsze  miejsca w Polsce

    Stare miasto w Krakowie 

    Piotr Krzykalski kl.VII

    Krzywy_las.pdf

    Zamek w Malborku

    Anna Kwilińska kl.VII

    Emilia Socha kl. VII

    Jakub Krześcijański kl.VII

    Polskie góry

    Magdalena Fal kl. V

    Jacek Gronczewski kl.V

    Iza Krawczun kl.V

    Nad polskim morzem

    Nikola Frątczak kl. V

    W polskim lesie

    Dominika Kowalska kl.V

    Piramida_w_Rapie.pdf

    Klaudia Mniszewska kl.VII

    Najpiękniejsze  miejsca w Polsce i nie tylko...

    https://prezi.com/view/VwcQHBPnULjwSCVMFQPh/

    Paulina Malinowska kl.VIII

    Rio_de_Janeiro_.odp

    Mateusz Śliwkowicz kl. VIII

    PREZENTACJA_NA_GEOGRAFIE_PARK_KRAJOBRAZOWY.odp

    Uliana Lazarska kl.VII

    https://prezi.com/view/9PXHrJ8YXsj4E9nmw9gm/

    Paulina Malinowska kl. VIII

    Diabelski_kamien_pomnik_przyrody.pdf

    Emilia Socha kl.VII

    Prezentacja_geografia.pptx

    Patrycja Dudzińska kl.VII

    Rok szkolny 2019/2020

    HISTORIA

    Powstanie-warszawskie.pptx

    Mateusz Szablak kl.VIII

    ZABIC_POLAKOW_PREZENTACJA.odp

    Mateusz Śliwkowicz kl.VII

    Wojna_swiatow_audycja_Orsona_Wellesa.pdf

    Mateusz Śliwkkowicz kl. VII

    Zbrodnie nazistów i komunistów

    Jakie_zbrodnie_popelnili_nazisci_i_komunisci_do_1939_roku.pdf

    Mateusz Śliwkowicz kl. VII

    Mikołaj II i jego rodzina

    Morderstwo carskiej rodziny - to mord przeprowadzony w nocy z 16 na 17 lipca 1918 w Jekaterynburgu, na byłym cesarzu Mikołaju II Romanowie, jego żonie Aleksandrze i dzieciach Oldze, Tatianie, Marii, Anastazji i Aleksym, przez bolszewików kierowanych przez Jakowa Jurowskiego, działających na rozkaz Lenina, Swierdłowa i Obwodowej Rady Uralskiej. W wyniku rewolucji lutowej 1917 car Mikołaj II abdykował 15 marca 1917 i wraz z rodziną został osadzony w areszcie domowym w Carskim Siole następnie w Tobolsku, a następnie w Jekaterynburgu  skąd miał trafić do Moskwy.20 lutego 1918 Rada Komisarzy Ludowych RFSRR pod przewodnictwem Lenina podjęła decyzję o postawieniu byłego cara przed sądem. W czerwcu 1918, gdy zbuntowany Korpus Czechosłowacki zbliżał się do Jekaterynburga bolszewicy postanowili, że gdyby Romanowowie mieli wpaść w ręce kontrrewolucjonistów, powinni zostać zabici.  12 lipca Gołoszczokin powiedział członkom Prezydium Rady Uralskiej, że stolica zatwierdziła plan egzekucji i że skoro Romanowów nie można bezpiecznie wywieźć, należy ich zlikwidować. Na bezpośredniego kierownika zbrodni wyznaczono Jurowskiego. W nocy z 16 na 17 lipca 1918 Jurowski kazał nadwornemu lekarzowi Jewgienijowi Botkinowi obudzić rodzinę, mówiąc mu, że w mieście jest niespokojnie i że trzeba przenieść wszystkich w bezpieczniejsze miejsce. Wszystkich zaprowadzono do piwnicy, a jednocześnie Jermakow nakazał kierowcy ciężarówki włączyć silnik, żeby zagłuszyć odgłosy strzałów. Wtedy Jurowski wprowadził katów do piwnicy, nakazał więźniom wstać i przeczytał postanowienie Rady Uralskiej: Wobec tego, że wasi krewni nadal atakują Rosję Radziecką, Prezydium Rady Uralskiej skazało was na rozstrzelanie. Po czym Jurowski strzelił do niego, po czym wszyscy zabójcy otworzyli ogień. Rzeź trwała 10 minut, była straszna. Ciała zamordowanych rozebrano do naga, ubrania spalono, po czym wrzucono ciała do szybu kopalnianego, gdzie część z nich spalono, a część oblano kwasem siarkowym.

    Mateusz Śliwkowicz kl. VII

    Co to jest patriotyzm? Kto jest dla mnie wzorem patrioty?

    Patriotyzm to według mnie miłość do swojego kraju i działanie dla jego dobra. Zdobywanie wiedzy o nim, a ptem dzielenie się nią z innymi. Pamięć o naszych przodkach. Dla mnie wzorem patrioty jest rotmistrz Witold Pilecki, który walczył o Ojczyznę i oddał za nią swoje życie. Wytrzymał ponad dwa lata w piekle Auschwitz, bo wykonywał żołnierski rozkaz. Po wojnie nadal działał w konspiracji. Został aresztowany przez komunistów i skazany na śmierć. Do dziś nie odnaleziono jego grobu.

    Wiktor Jakutowicz kl. V

    Patriotyzm to szacunek i oddanie oraz miłość do swojego kraju. Dla mnie wzorem patrioty jest Prezydent ponieważ teraz Polska jest dla niego najważniejsza.

    Kacper Duszkiewicz kl.VIII

    Według mnie patriotyzm to przede wszystkim szacunek i miłość to ojczyzny. Poświęcenie się dla narodu i stawianie dobra ojczyzny ponad interesy osobiste. Trzeba też pamiętać, że ojczyzna to nasz drugi dom i trzeba o niego dbać za wszelką cenę. Można ją też porównać do naszych rodziców, z którymi dorastamy i przeżywamy niezapomniane chwile.

    Moim zdaniem wzorem patrioty jest na pewno Henryk Sienkiewicz. W swoich książkach pokazywał, że nawet pod zaborami Polska walczyła o swoje i to udowadnia, że polscy żołnierze są niezwykle odważni i walczą o swój kraj. Warto też wspomnieć o sportowcach. W Polsce takich wspaniałych sportowców jak na przykład słynny piłkarz Robert Lewandowski, bądź  koszykarz Marcin Gortat którzy godnie reprezentują nas na arenie międzynarodowej.

    Podsumowując każdy z nas może być patriotą i nawet posadzenie drzewka  to moim zdaniem oznaka patriotyzmu.

    Wiktor Sławiński kl. VIII

    Patriotyzm to postawa wyrażająca się w wypełnieniu podstawowych konstytucyjnych obowiązków obywatelskich, takich jak służba wojskowa i obrona ojczyzny, wierność dla kraju, troska o wspólne dobro i dbałość o stan środowiska naturalnego, przestrzeganie prawa, gotowość do ponoszenia wszelkich ciężarów i świadczeń, w tym płacenie podatków.

    Kto może być dla mnie wzorem patrioty?
    Dla mnie wzorem patrioty jest św. Jan Paweł II. Papież zawsze dużo mówił o kulturze narodowej, o tradycji, o naszej trudnej historii. Podkreślał swoje przywiązanie do ojczystego kraju, cytował także polskich wieszczów. Ojciec Święty starał się na bieżąco śledzić wydarzenia w Polsce i w razie potrzeby upominać rodaków. Osobiście dawał dowód swojej patriotycznej podstawy.

    Radosław Aduła kl. VIII

    Kim jest patriota? Na temat patriotyzmu mówi się naprawdę wiele. Większość osób odnosi się do tradycyjnej definicji tego słowa, która mówi, że patriota to osoba gotowa do oddania własnego życia lub zdrowia dla ojczyzny, przekłada cele ważne dla ojczyzny nad własne. To, że szanujemy dawne tradycje, kulturę czy język ojczysty również jest oznaką patriotyzmu. Co prawda w dzisiejszych czasach można powiedzieć iż prawdziwych patriotów jest coraz mniej, a nasz szacunek do narodu znacznie zmalał. Powstają różne obraźliwe żarty na temat polityków z których śmieją się nie tylko młodzi obywatele ale również ci starsi. Dawna kultura powoli zanika, a niektóre słowa są zastępowane przez wyrazy obcojęzyczne lub tzw. slang. Ale patriotą można być również służąc ojczyźnie, płacąc podatki czy dbając o środowisko naturalne swojego kraju.

    Wzorem prawdziwego patrioty jest dla mnie i pewnie dla większości Polaków św. Jan Paweł II. Był Papieżem, ale przede wszystkim był Polakiem. Troszczył się o swoją Ojczyznę i modlił za nią. Uczył ludzi szacunku do symboli narodowych i bezgranicznie kochał  nasz kraj.

    Julia Piasecka kl. VIII

     

    Patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęci ponoszenia za nią ofiar i gotowości do jej obrony. Charakteryzuje się przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, gotowością do pracy dla jej dobra (...).

    Wzorem patrioty mogą być różni ludzie. Od sportowców rozsławiających  kraj, po bohaterów wojennych, którzy za nasz kraj walczyli. Patrioci to ludzie, którzy kochają swój kraj i są mu oddani, oraz chcą dla niego jak najlepiej. Osobiście za wielkiego patriotę oraz wzór uważam Witolda Pileckiego, który ryzykował własne życie dla Polski,  trafiając do Auschwitz z własnej woli, by stworzyć tam konspirację oraz zebrać informacje wywiadowcze.

    Piotr Gąsiewski kl. VIII

    Patriotyzmem nazywamy postawę , która charakteryzuje się poczuciem odpowiedzialności za ojczyznę, wszelką gotowość do poświęceń dla jej dobra, poszanowaniem symboli narodowych oraz praw obowiązujących w państwie.

    Dla mnie wzorem patrioty jest mój starszy brat. Od najmłodszych lat wiedział, że kocha swoją ojczyznę i chciał dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Do dziś bierze udział w różnego rodzaju uroczystościach narodowych. Zawsze jest gotowy poświęcić się dla dobra ojczyzny . Bierze udział w głosowaniach, a także dba o dobro społeczeństwa. Cieszy się, że mógł urodzić się w Polsce i może być Polakiem. Opowiadał mi ,że bardzo chętnie uczył się o historii Polski i chciał opowiadać o niej każdemu, lecz nie każdy chciał go słuchać...

    Często rozmawiamy na temat historii , dowiedziałam się od niego wielu rzeczy o których nie miałam pojęcia. Zawsze powtarza mi, że chce aby zapamiętano go jako prawdziwego patriotę . Właśnie dlatego jest dla mnie wzorem. Cenię go za to, bo nie boi się, że kiedyś będzie musiał stanąć w obronie ojczyzny. On zawsze powtarza: Nie ma się czego bać jeżeli jesteśmy pewni dlaczego i po co to robimy. Chociaż niewiele osób o nim słyszało , dla mnie zawsze będzie największym wzorem patrioty.

    Amelia Wiśniewska kl. VIII

    Dla mnie patriotyzm to przede wszystkim szacunek do kraju, więź z jego kulturą i gotowość do poświęcenia się dla niego. Swój patriotyzm można okazać na wiele sposobów min. osiągnięcia na polu naukowym bądź sportowym. Patriotyzm to też stawianie dobra państwa na pierwszym miejscu, udział w manifestacjach patriotycznych, obchodzenie świąt narodowych oraz wierność wobec kraju. 

    Wzórem patrioty jest dla mnie Adam Mickiewicz, który należał do grona założycieli Towarzystwa Filomatów.  Zmuszony do wyjazdu nie poddawał się i próbował powrócić do kraju, aby walczyć o wolność Polski podczas powstania listopadowego. Prowadził na emigracji działalność polityczną i publicystyczną. Aby bronić ojczyzny  utworzył w 1848 roku Legiony Polskie w Rzymie. Warto spojrzeć również na jego dzieła np. Redutę Ordona, Dziady, Pana Tadeusza…

    Małgorzata Szoka kl. VIII

    Patriotyzm oznacza po prostu miłość do swojej Ojczyzny. Jeżeli kogoś kochamy , to dbamy o niego i jesteśmy gotowi wszytko poświęcić dla jego dobra. Nawet własne zdrowie, a czasami życie... I chociaż życie ludzkie jest dobrem najwiekszym, to jakże często w naszej historii wielu Polaków ,,rzucało je na stos" składając ,,na ołtarzu Ojczyzny" najwiekszą ofiarę, jaką może ponieść człowiek. Jestem Polakiem i jestem z tego dumny bo nie mam powodu, by wstydzić się swojej Ojczyzny i pochodzenia. 

    Dla mnie wzorem patrioty jest rotmistrz Witold Pilceki. Miał rodzinę, kochającą żonę i dzieci, a jednak zamiast życ spokojnie wybrał drogę poświęcenia, stawiając na pierwszym miejscu Polskę.  Był żołnierzem i walczył, bo uznał to za swój obowiązek...  A jakie my mamy teraz obowiązki i jak się z nich wywiązujemy?

    Nikola Apalewicz kl. VIII 

    Według encyklopedii patriotyzm jest to – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyżnie oraz chęci ponoszenia za nią ofiar i gotowości do jej obrony. Charakteryzuje się przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby, poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub nawet życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji,  kultury czy języka.  Oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością.

    W dzisiejszych czasach nie jesteśmy zmuszeni oddawać życia za ojczyznę, patriotyzm na co dzień przejawia się uczestnictwem w wyborach, kibicowaniem drużynom narodowym, a także  pamiętaniu o własnym pochodzeniu i kulturze nawet mieszkając za granicami kraju.

    Na przestrzeni lat w Polsce żyło  wiele osób które  można nazwać wielkimi patriotami, część z nich umarła w walce o niepodległość inni rozsławili nasz kraj w świecie. Uważam jednak, że wzorem patriotyzmu były dzieci z Wrześni, które strajkowały przeciwko germanizacji w szkole. Pomimo swojego młodego wieku potrafiły przeciwstawić się brutalnym nauczycielom. Dzieci te, urodziły się w czasach kiedy państwa polskiego nie było na mapie, znały je jedynie z opowieści swoich najbliższych. Mogły spokojnie żyć i uczyć się, dostosowując się do panujących warunków, przecież nie znały Polski. Dla nich jednak najważniejsza była miłość do ojczyzny, kultury i języka ojczystego, nosiły ją głęboko w sercu i potrafiły o nią walczyć. Otrzymały za to surową karę, stanęły przed sądem, stosowano wobec nich brutalne kary cielesne. Za ich walkę odpowiedziały całe rodziny. Brutalne prześladowania dzieci polskich we Wrześni przez pruski rząd spowodowały jednak odwrotny skutek. Polski opór przeciwko germanizacji jeszcze się wzmocnił, a Polacy we wszystkich zaborach zjednoczyli się. Za przykładem dzieci wrzesińskich poszli uczniowie w innych szkołach zaboru pruskiego.  W 1906 r. opór dzieci, podtrzymywany przez rodziców, przybrał postać powszechnego strajku. W fazie największego nasilenia strajkowało ok. 75 tys. dzieci w ok. 800 szkołach (na łączną liczbę 1100 szkół).

    Uważam, że to właśnie postawa dzieci wrzesińskich jest idealnym przykładem definicji patriotyzmu.

    Mateusz Szablak kl. VIII

    Patriotyzm to postawa przywiązania, dbałości i troski o własny naród. Mówi się, że bycie patriotą to walka za ojczyznę, wolność i pokój. Oczywiście jest to prawdą. Dziś w kraju żyjemy w pokoju. Jednak musimy pamiętać, że nie zawsze tak było. Wielu ludzi oddało swoje życie, żebyśmy mogli spokojnie żyć. Nowe pokolenia nie wiedzą, co to wojna. Sama tego nie wiem i nawet nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić. Co zatem z pamięcią o poświęceniu naszych dziadów, pradziadów, prapradziadów? Jeśli nie my, to kto będzie pamiętał i opowiadał o ich poświęceniu? Patriota powinien pamiętać o poświęceniu ludzi, którym zawdzięcza wszystko, co dziś posiada. Powinien mieć szacunek do tych ludzi oraz dumę z tego, że jest Polakiem! Ale dla mnie pamięć, szacunek i duma to oznaki patriotyzmu. Nie każdy kto nosi koszulkę z napisem ,, Bóg, honor, ojczyzna’’  jest od razu patriotą, choć to też tego nie wyklucza. Wzorem patrioty są dla mnie: Witold Pilecki, Adam Mickiewicz , Henryk Sinkiewicz , Tadeusz Kościuszko, harcerze Rudy, Alek i Zośka, Jan Kochanowski i wielu innych…

    Kinga Kaczmarczyk kl. VIII

    Patriotyzm oznacza szacunek i umiłowanie ojczyzny, gotowość do poświęcenia się dla niej i narodu, stawianie dobra własnego kraju ponad interesy partykularne bądź osobiste...

    Uważam, że patriotyzm w tych czasach przejawia się głosowaniem, czy kibicowaniem drużynom narodowym, bo na szczęście nie musimy biegać z karabinem i bać się o własne życie.

    Najlepszym przykładem patrioty jest Rotmistrz Witold Pilecki, który oddał się do niewoli w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, w celu infiltracji od wewnątrz. Walczył w kampanii wrześniowej, w powstaniu warszawskim i w powstaniu antykomunistycznym. Poniósł śmierć w Areszcie Śledczym przy ulicy Rakowieckiej, Warszawa-Mokotów, został zamordowany poprzez strzał w tył głowy. Jego notatki napisane w Oświęcimiu tzw. Raport Pileckiego. Przyczynił się do zainteresowania się tym piekłem państw alianckich. Jego akty odwagi dawały nadzieję Polakom przez następne dziesięciolecia. Ludzie do dziś pamiętają o tym bohaterze narodowym. Jest uznawany za najodważniejszego z najodważniejszych. Uważam że jest on najlepszym przykładem patrioty.

    Mikołaj Szafrański kl. VIII

    Czym jest Patriotyzm?

     

    Patriotyzm (słowo pochodzi od łacińskiego słowa. patria, czyli ojczyzna) to  postawa wyrażająca się szacunkiem i miłością do własnej ojczyzny.  

     

    Kto może być wzorem Patriotyzmu?

    Dla mnie wzorem patrioty jest św. Jan Paweł II. Karol Wojtyła od samego początku wychowywał się w atmosferze miłości ojczyzny. Ślady tego można zobaczyć już w jego twórczości - np. poemat „Hiob" (1940 r .jest wielką metaforą cierpiącej Polski Podobnie w napisanym w tym samym roku dramat „Jeremiasz", w którym ukazane są dwa sposoby odzyskania wolności: odrodzenie moralne narodu (postać ks. Piotra Skargi) oraz wytrwałej walki zbrojnej (hetman Stanisław Żółkiewski). Obie drogi były później
    wielokrotnie przypominane przez niego w czasie posługi kapłańskiej i papieskiej. Papież zawsze całował swoją rodzinną ziemię, spotykał się z kombatantami lub odwiedzał cmentarze, gdzie spoczywają polegli za wolność ojczyzny, dużo mówiło kulturze narodowej. Nawet gdy przemawiał na forum międzynarodowym, mówił o swoim przywiązaniu do Polski, cytował także polskich wieszczów. Ojciec Święty starał się na bieżąco śledzić wydarzenia w Polsce, by w razie konieczności reagować i upominać rodaków. Osobiście dawał dowód swojej patriotycznej postawy. Był Wielkim Papieżem i Wielkim Polakiem.

     

    Maksymilian Latosiński kl. VI

     

    Patriotyzm to miłość do swojej ojczyzny i duma z własnego pochodzenia. Bycie patriotą oznacza również znajomość swojej przeszłości, pamięć o świętach narodowych, a także pielęgnowanie ojczystego języka. Patriotyzm to nie tylko walka z broną w ręku za ojczyznę .To również dbanie o nią, o jej kulturę i obywateli, praca dla jej dobra.

    Wzorem patrioty jest dla mnie rotmistrz Witold Pilecki, ponieważ walczył o wolność i o Polskę do końca swojego życia.

    Klaudia Miniszewska kl.VI

    Czym jest patriotyzm?

    Patriotyzm jest to postawa społeczno-polityczna, oparta na miłości do swego kraju i jego tradycji przy równoczesnym poszanowaniu innych tradycji narodowych i kultur. W dzisiejszych czasach patriotyzm postrzegany jest nieco inaczej, niż kilkaset lat temu.
    Dawniej patriotą nazywany był człowiek, który gotowy był oddać własne życie dla dobra swej ojczyzny. Niestety dzisiaj niektórzy młodzi ludzie wstydzą się tego, że pochodzą z Polski. Tego w żaden racjonalny sposób nie można wytłumaczyć.
    Dzisiejszy patriotyzm objawia się szacunkiem dla godła, hymnu, języka polskiego i historii. Szacunek do języka w obecnych czasach jest bardzo ważny. Wielu młodych ludzi okalecza język polski poprzez wtrącanie do niego obcych wyrazów, pochodzących z innego języka, najczęściej z angielskiego. 

    Czym  jest patriotyzm dla mnie?

    Patriotyzm dla mnie to: szacunek do polskiego godła, hymnu, do mowy polskiej i swojego kraju oraz jego tradycji i kultury .

    Kto może być wzorem patrioty ?

    Wzorem patrioty jest dla mnie Witold Pilecki, który sam z własnej woli zdecydował się pójść do niemieckiego obozu Auschwitz. Był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym. Jest najlepszym przykładem patriotyzmu.

     

    Jakub Krześcijański  kl. VI

     

    Patriotyzm to umiłowanie ojczyzny i szacunek do niej. Charakterystyczne dla patriotyzmu jest poświęcenia zdrowia albo życia dla dobra ojczyzny. Jest to również pielęgnacja narodowej kultury, tradycji, języka.

    Prawdziwy patriota ma wiele cech, które czynią go wzorem do naśladowania. Odznacza się szacunkiem dla ojczyzny i własnego narodu. Szanuje historię dba o tradycję.

    Przykładem patrioty jest Witold Pilecki. Przez całą swoją karierę wojskową był oddany ojczyźnie. Największym aktem odwagi było dobrowolne oddanie się w niewolę niemiecką do KL Auschwitz, z którego uciekł. Dzięki temu pokazał światu okrutne zbrodnie popełniane przez Niemców w obozie.

     

    Emilia Socha kl.VI

     

    Patriotyzm- miłość do kraju ojczystego, postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęci ponoszenia za nią ofiar i gotowość do jej obrony. Charakteryzuje się gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby, poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub nawet życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społeczeństwem.

     

    Wzorem patrioty jest Witold Pilecki. Witold Pilecki stanowi dzisiaj wspaniały wzór do naśladowania. Przykład żołnierza, który dla dobra sprawy jest przygotowany do największych poświęceń, który w momencie próby i zwątpienia pozostaje niezłomny, dla którego Bóg, Honor i Ojczyzna są największymi  wartościami. Walczył w wojnie obronnej 1939 roku jako dowódca plutonu w szwadronie kawalerii. Rotmistrz Witold Pilecki, żołnierz niezłomny, uczestmik wojny polsko - bolszewickiej,  ochotnik do Auschwitz, żołnierz Powstania Warszawskiego. Jest prawdziwym bohaterem i patriotą. Był niewątpliwie jednym z najmężniejszych żołnierzy II wojny światowej. Pozostał również żołnierzem po jej zakończeniu, do końca wierny swoim ideałom i Polsce. .

     

    Anna Kwilińska kl.VI

     

    Patriotyzm to postawa pełna szacunku i oddania własnej ojczyźnie oraz chęci ponoszenia za nią ofiar. Charakteryzuje się gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby, poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub nawet życia.

    Rodzaje Patriotyzmu:

    • patriotyzm narodowy – miłość do kraju ojczystego oraz narodu znajdującego się w obrębie państwa
    • patriotyzm regionalny – przywiązanie do regionu, krainy etnograficznej, dzielnicy kraju, z której się pochodzi lub w której się mieszka.
    • patriotyzm lokalny – miłość do stron rodzinnych, miejsca urodzenia i wychowania oraz do miejsca zamieszkania.
    • patriotyzm gospodarczy – przywiązanie do towarów wyprodukowanych w kraju ojczystym lub sprzedawanych przez markę z ojczystego kraju.

    Przykład Patrioty:

    “Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać”

    Witold Pilecki stanowi dzisiaj wspaniały wzór do naśladowania. Przykład żołnierza, który dla dobra sprawy jest przygotowany do największych poświęceń, który w momencie próby i zwątpienia pozostaje niezłomny. Rotmistrz Pilecki to przede wszystkim wspaniały przykład polskiego patrioty i bohatera, który powinien dla nas Polaków stanowić olbrzymi powód do dumy, a dla przedstawicieli zachodnich demokracji, którzy zarzucają nam współdziałanie na rzecz Holocaustu, postawa rotmistrza to idealny kontrargument zadający kłam tym szkalującym twierdzeniom.

    Patrycja Dudzińska kl. VI

    Patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością.

    Dziś o patriotyzmie mówi się bardzo dużo, ale Polska jest niezależnym, rozwijającym się państwem, więc miłość do ojczyzny nie może być wyrażana fizyczną obroną jej granic, ale w inny sposób.

    Uważam, że patriotyzm to szacunek do historii i tradycji ojczystego kraju, do każdego człowieka. Patriota to osoba: dobra, bezinteresowna, empatyczna i tolerancyjna.

    Dla mnie patriotą jest moja babcia, która urodziła się po wojnie w trudnych czasach. Mimo to wychowała dzieci na dobrych ludzi, a teraz uczy nas -wnuki. Zachęca do nauki przekazuje nam naszą polska kulturę i tradycje. Również mój szwagier Patryk, który bierze udział w projekcie promującym Polskę. Pływa jachtem „I Love Poland”. No i nasza pani od historii, która nie tylko na lekcji odsłania przed nami kartu z dziejów Polski i Polaków. Nie jest ważne czy lubię historię, czy pamiętam te wszystkie daty. Ważne jest to, że wiem jak trudne były to dzieje, a moi rodacy w bólu , łzach walczyli o to by mój kraj istniał. Walczyli również o wolność innych krajów. Dzięki pani poznaję historię mojego kraju i myślę, że też jestem patriotą, bo jestem dumny z tego, że jestem właśnie Polakiem. Dziękuję.

    Mateusz Śliwkowicz kl. VII

     

    Niepodległość to niezależność państwa od formalnego i nieformalnego wpływu innych jednostek politycznych,    to również polski dom, polska szkoła, groby przodków, obyczaje, kraj dzieciństwa. Niepodległość oznacza, że państwo stało się wolne i nie prowadzi żadnych wojen oraz szanuje prawa swoich obywateli.

    Patriotyzm to szacunek dla polskich symboli narodowych,  polskiego języka, polskiej historii, a także praca na rzecz państwa w ramach tych obowiązków, które mamy. 

    Wzorem patrioty jest dla mnie rotmistrz Witold Pilecki, ponieważ był to jeden z najodważniejszych ludzi i żołnierzy II wojny światowej. Przykładem tego jest jego udanie się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Żaden człowiek nie zrobił tego dobrowolnie...

    Anna Galińska kl. VII

     

    Patriotyzm to miłość do własnej  ojczyzny, gotowość do poświęcenia się dla niej i narodu, stawianie dobra własnego kraju ponad interesy osobiste. Patriotyzm to również poczucie więzi z własnym narodem, jego historią, kulturą i tradycją.

    Według mnie wzorem patrioty jest Witold Pilecki.

    Rotmistrz Witold Pilecki stanowi wspaniały wzór do naśladowania. Jest przykładem człowieka i żołnierza, który dla dobra sprawy był gotowy do największych poświęceń, który w momencie próby i zwątpienia pozostał niezłomny. Narodowa duma i honor Rzeczypospolitej były dla niego największymi wartościami. Witold Pilecki żył tylko 47 lat. Miał krótkie, ale piekne życie. Został skazany przez komunistów na karę śmierci i zapomnienie.

    Kinga Ignaczewska kl. VII

     

    Patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęci ponoszenia za nią ofiar i gotowości do jej obrony. Charakteryzuje się przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby, poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub nawet życia.

    Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością.

     

    Witold Pilecki - wzór patrioty

    Niezłomna i bohaterska postawa rotmistrza Witolda Pileckiego stawia go bez wątpienia wśród czołowych postaci w kanonie polskich bohaterów. Wielki patriota oddany Ojczyźnie, a przede wszystkim powód do dumy i wzór do naśladowania. Rotmistrz objawiał swój heroizm i patriotyzm przez niemal całą swoją karierę wojskową, a największym aktem odwagi było dobrowolne wstąpienie, a następnie ucieczka z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau.

    W 1940 roku, na rozkaz otrzymany od przełożonych, Witold Pilecki sprowokował swoje aresztowanie przez Gestapo i trafił do obozu Auschwitz. W obozie przebywał do 1943 roku. Zagrożony dekonspiracją podjął udaną próbę ucieczki. Następnie działał w Kedywie, czyli Kierownictwie Dywersji Komendy Głównej AK.

    Brał udział w powstaniu warszawskim, dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II. Po upadku powstania trafił do niemieckiej niewoli, przebywał w Lamsdorfie (Łambinowicach) i Murnau.

    Po zakończeniu II wojny światowej Witold Pilecki otrzymał przydział do 2 Korpusu Polskiego. W grudniu 1945 roku wysłano go do Polski, by organizował podziemne struktury antykomunistyczne.

    Został aresztowany 8 maja 1947 roku. Poddano go torturom i postawiono przed sądem między innymi pod zarzutem przygotowywania zamachu na życie wysokich funkcjonariuszy bezpieki. Został skazany na karę śmierci i stracony 25 maja 1948 roku.

    To wszystko świadczy o tym, że rotmistrz Witold Pilecki był wspaniałym człowiekiem, a przede wszystkim Patriotą, jednym z najodważniejszych z odważnych.

     

    Paulina Malinowska kl. VII

     

     

    Patriotyzm  to postawa oparta na miłości do kraju i jego tradycji. Patriota to człowiek, który oddałby życie za swój kraj , Ojczyznę. Wzorem patrioty jest dla mnie św. Jan Paweł II. Był najwyższym dostojnikiem kościelnym, ale nie zapomniał o swoim kraju - Polsce. Spotykał się z tysiącami wiernych na całym świecie, ale też z chorymi i niepełnosprawnymi osobami. Troszczył się o sprawy Polski i Polaków. Bardzo kochał swoją Ojczyznę.

    Zuzanna Zambrzycka  kl. VI

     

    Patriotyzm to postawa pełna szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie. To chęć ponoszenia za nią ofiary i praca dla jej dobra. To również gotowość poświecenia własnego zdrowia lub życia. Dla mnie wielkim wzorem patrioty jest Witold Pilecki, który całe swoje życie poświęcił Polsce. Wypełniając rozkaz, dobrowolnie dał się zamknąć w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.  Jako więzień o numerze obozowym 4859 , zbierał informacje o obozie i organizował ruch oporu. Był najodważniejszym żołnierzem II wojny światowej.

    Wiktoria Komorowska kl.VII

    Indie

    https://www.youtube.com/watch?v=oU7joAL1YQY&feature=youtu.be

    Wiktor Sławiński kl.VIII

    Architektura_baroku.pptx

    Karolina Drożewska kl.VI

    prezentacja_historia.odp

    Emilia Socha kl.VI

    Zamek_krolewski_w_Warszawie.odp

    Maksymilian Latosiński kl.VI

    GEOGRAFIA

    Polska

    DWORKI.odp

    Polska.pdf

    Walory_przyrodnicze_i_pozaprzyrodnicze_Warmii_i_Mazur.pdf

    Mateusz Śliwkowicz kl.VII

    Cyklony tropikalne - huragany - tornada.

    Huragan Katrina – jeden z trzydziestu najbardziej morderczych huraganów, jakie kiedykolwiek nawiedziły Stany Zjednoczone. Wśród zarejestrowanych atlantyckich cyklonów był to szósty pod względem siły wiatru. Huragan uformował się 23 sierpnia 2005 roku na Bahamach. Wkrótce potem przeszedł przez południową Florydę, powodując pierwsze ofiary śmiertelne, jeszcze jako huragan trzeciej kategorii w Skali Saffira Simpsona. Po przejściu nad Zatoką Meksykańską prędkość wiatru wzrosła do ponad 250 km/h. Katrina stała się wtedy huraganem piątej kategorii. Największe zniszczenia cyklon ten spowodował w Nowym Orleanie, w stanie Luizjana. System przeciwpowodziowy w mieście okazał się nieszczelny w ponad pięćdziesięciu miejscach – prawie każdy wał przeciwpowodziowy w mieście został ostatecznie zniszczony przez burzę. Zalane zostało 80% miasta. W wyniku huraganu zginęło 1836 osób, a 705 zostało uznane za zaginione. Ten bilans uczynił Katrinę najbardziej morderczym huraganem od czasu huraganu Okeechobee, który nawiedził miasto w 1928 roku. Zniszczenia w samym Nowym Orleanie wyniosły ponad 81 miliardów dolarów. Tym samym był to jeden z cyklonów, które przyniosły w Stanach Zjednoczonych największe straty materialne.

    Kinga Karczmarczyk kl.VIII

    Niger.pptx

    Radosław Aduła kl. VIII

    RPA.pptx

    Piotr Gąsiewski kl.VIII 

    Dlaczego warto odwiedzić Wyżynę Krakowsko-Częstochowską.

    Na wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej powstały obszary chronione, aby zachować piękno krajobrazu krasowego oraz rzadkie gatunki zwierząt i roślin. Warto ją odwiedzić, ponieważ utworzono tam Jurajski Park Krajobrazowy oraz Ojcowski Park Narodowy, który obejmuje dolinę Prądnika i otaczające go wzniesienie. Turyści podziwiają piękno przyrody, zwiedzają ruiny średniowiecznych zamków na szlaku Orlich Gniazd oraz wspinają się po wapiennych skałach. Podziwiany jest również zamek w Ojcowie.

    Łukasz Gaber  kl.V

    Historia zamku w Bobolicach.

    Bobolicka twierdza była pierwotnie zamkiem królewskim, zbudowanym z inicjatywy Kazimierza Wielkiego zapewne ok. 1350 roku (choć prawdopodobnie jakieś fortyfikacje istniały tu wcześniej, a legenda mówi o zamku niejakiego Boboli, będącego rycerzem Bolesława Krzywoustego). Podobnie jak inne zamki jurajskie, Bobolice należały do systemu warowni granicznych mających bronić Królestwa Polskiego przed najazdami ze strony Śląska, należącego wtedy do Królestwa Czech. W 1370 roku rządzący wówczas Polską Ludwik Węgierski nadał zamek Władysławowi Opolczykowi. Twierdza trafiła na pewien czas w ręce jego dworzanina, Andrzeja z Barlabasz (zwanego Andrzejem Węgrem), który zajmował się rozbójniczym procederem, łupiąc okoliczną ludność. Działalność tę ukrócił król Władysław Jagiełło. Po kilkakrotnych zmianach właścicieli panem na zamku został w roku 1486 Mikołaj Kreza herbu Ostoja, którego rodzina władała bobolicką twierdzą przez półtora wieku. W 1587 roku warownia zdobyta została przez wojska Maksymiliana Habsburga, pretendenta do polskiego tronu, po czym została odbita przez Jana Zamojskiego. W roku 1625 zamek przeszedł w ręce Myszkowskich, władających niedalekim Mirowem, a kilka dekad później w ręce Męcińskich. Po zniszczeniach spowodowanych wojnami w XVII i XVIII wieku, zamek popadał w coraz większą ruinę. W XIX wieku w jego piwnicach znaleziono wielki skarb. Legendy związane z zamkiem opowiadają o podziemnym tunelu, łączącym go z pobliską twierdzą w Mirowie, a także o dwóch braciach panujących w obydwu warowniach, których miłość do jednej kobiety zakończyła się bratobójstwem. W 1999 roku zamek kupiła rodzina Laseckich, która podjęła się odbudowy obiektu poprzedzonej pracami archeologicznymi i zabezpieczającymi. Zdaniem wielu odbudowa ta stanowi dla bobolickiej warowni ratunek przed zagładą, choć nie brak również głosów krytyki. Zamek, oficjalne otwarty we wrześniu 2011 roku, jest dostępny dla turystów.

    Piotr Sieniuć kl.V

    Formy_ochrony_przyrody.odp

    Mateusz Śliwkowicz kl. VII

    Parki_narodowe.odp

    Anna Galińska kl.VII

    Formy_ochrony_przyrody.odp

    Paulina Malinowska kl.VII

    Ochrona_przyrody_w_Polsce.pptx

    Kinga Ignaczewska kl.VII

    Rezerwaty_przyrody_w_Polsce.pptx

    Zuzanna Tomczuk kl.VII


    Rok szkolny 2018/2019

    GEOGRAFIA

    Piramida w Rapie

    https://www.youtube.com/watch?v=d-IHASUB-ME&feature=youtu.be

    Wiktor Sławiński kl.VII

    Jak_zmienil_sie_samochod_na_przestrzeni_ostatnicj_lat odp

    Gabriel Jabłonowski kl.VIII

    Parki narodowe

    https://www.youtube.com/watch?v=8HPgZdpr3Kc&feature=youtu.be

    Wiktor Sławiński kl.VII

    ParkNarodowy555.pptx

    Radosław Aduła kl.VII

    Nikola Apalewicz, Wiktoria Apalewicz, Małgorzata Szoka, Kinga Kaczmarczyk, Amelka Wiśniewska, Jacek Kozłowski kl.VII

    Pomniki  przyrody w naszym regionie

    Głaz narzutowy w Ciemnej Woli

    Głaz narzutowy położony jest w miejscowości Ciemna Wola w gminie Bartoszyce, w powiecie bartoszyckim.

    Nr ewidencyjny: 276

    Rok powołania: 1961

    Dokument powołania: Dec. Nr R.XII. 276/61 Prez. WRN w Olsztynie z 27.11.1961 r.

    Współrzędne GPS: N 54,179313° E 20,838146°

    Wysokość: 1,60 m

    Obwód: 7,80 m

    Opis głazu

    Typ skały: gruboziarnisty granit z różowymi skaleniami potasowymi oraz dużą ilością kwarcu.

    Głaz leży na podwórzu byłego PGR-u Ciemna Wola, obok imponujących rozmiarów dębu szypułkowego będącego pomnikiem przyrody (nr 166, Orzec. nr Lb-166/57 Prez. WRN w Olsztynie z d. 30.05.1957 r.obwód 634 cm, wysokość 30 m). Głaz jest nieznacznie zagłębiony w ziemi. Nie jest całkowicie pewne, czy nie został przetransportowany.

    Kacper Makarewicz kl. VII


    HISTORIA

    Prezentacja_Multimedialna_Jozef_Pilsudzki_Radoslaw_Adula ppt

    Radosław Aduła kl.VII

    Premierzy_Polski.pptx

    Mateusz Szablak kl.VII

    POWSTANIE_STYCZNIOWE.pptx

    powojenna_odbudowa.pptx

    Maciej Aduła kl.VIII

    Moda_kobieca_na_przestrzeni_ostatnich_100_lat

    Gabrysia Moskalewicz kl.VIII

    Co dla mnie znaczy ,,wierność Rzeczypospolitej”

    Dla mnie to oznacza oddanie życia za ojczyznę w czasie zagrożenia. Dbanie o państwo. Trzeba być wiernym i nie wstydzić się swojego kraju. Ponieważ Polska to piekny kraj.

    Ania Galińska kl.VI

    Moim zdaniem wierność Rzeczypospolitej oznacza troskę o wspólne dobro. Chodzi o to, żebyśmy zawsze byli wierni swojej ojczyźnie. Bedąc poza granicami kraju nie wypierali się swojego pochodzenia ani narodowości. Nie należy wstydzić się tego, że jest się Polakiem, ponieważ Polska jest wspaniałym krajem.

    Paulina Malinowska kl.VI

    Według mnie w pojęciu ,,wierność Rzeczypospolitej” chodzi o to, żeby jej nie szkodzić i nie zdradzać.

    Krzysztof Szarek kl.VI

    Rzeczpospolita Polska to: moja Ojczyzna, kraj, hymn, godło, barwy biało-czerwone, język polski, święta i tradycje. O to wszystko walczyli nasi pradziadkowie. To odróżnia nas od innych narodów. Nasza historia sprawia, że z dumą mogę powiedzieć, że jestem Polakiem. Nie wstydzę się swojego pochodzenia i języka. Uczę się, by w przyszłości służyć mojemu krajowi. Teraz jako dziecko dbam o przyrodę, szanuję ludzi i pomagam słabszym. Bo być wiernym Ojczyźnie oznacza nie tylko walkę o o jej niepodległość, ale również dbanie o nią (...). Mówienie poprawnie po polsku, bez używania słów angielskich. Obchodzenie i przekazywanie naszych świąt i tradycji, a nie obcych. Kupowanie naszych produktów, śpiewanie polskich piosenek, co może nie jest modne, ale świadczy o naszej wierności wobec kraju. Takie małe rzeczy jak bycie dobrym człowiekiem, pracowitym, solidnym, tolerancyjnym, czy uczciwym sprawiają, że dobrze o nas mówią. Taką postawą wystawiamy opinię Polakom. I to jest największa wierność wobec Polski. Zawsze pamiętajmy o naszej historii i miejscu pochodzenia. Swoim zachowaniem sprawiajmy, by dobrze mówiono o Polakach i o Polsce.  Wierność Rzeczypospolitej Polskiej, to nic innego jak bycie dobrym człowiekiem, a w razie potrzeby walka o jej niepodległość.

    Mateusz Śliwkowicz klsa VI

    Co to znaczy, że sądy są niezawisłe, a sędziowie niezależni?

    Sądy i trubunały są niezależne od innych władz, a sędziowie- niezawiśli. Oznacza to, że nikt, nawet prezydent czy premier, nie może sędziemu nakazać, żeby wydał takie, a nie inne postanowienie. Sędzia musi roztrzygać spory bezstronnie, nie może np. stanąć po stronie osoby, która się rozpłacze. Za przestępstepstwo powinno się otrzymać kare przewidzianą przez prawo. Bez względu na to czy na ławie oskarżonych zasiada ktoś biedny, czy brat misnistra.

    Kinga Ignaczewska kl. VI

    Kilka słów na temat patriotyzmu (po raz kolejny)...

    Czy potrzebujemy aktorów, uczonych i sportowców, którzy są patriotami?

    Na początku chciałbym powiedzieć kim jest patriota. Patriota to osoba szanująca, kochająca i oddana własnej Ojczyźnie. Gotowa ponieść ofiarę w jej obronie w każdej chwili. To człowiek pielęgnujący tradycje, kulturę, język ojczysty, a jednocześnie szanujący inne narody.

    Czy wśród nas są potrzebne takie osoby?

    Myślę, że tak. Dobrze jest jak są to aktorzy, uczeni i sportowcy, bo to osoby sławne. Nich się mówi i pokazuje w mediach. Ludzie słyszą o nich. Chcą być tacy jak oni, więc ich naśladują.

    Dlatego myślę, że w tym gronie potrzebni są patrioci. Powinni oni często brać udział w różnych kampaniach, tj. śpiewnaie kolend, pisanie ogólnopolskich dyktand, głośne czytanie, pomoc potrzebującym, czy udział w świętach narodowych. Taką postawą zachęcają innych do naśladowania, szczególnie nas młodych. Któż z nas nie chce być aktorem, piosenkarzem czy sportowcem. Naśladując ich zachowanie nieraz nieświadomie stajemy się też patriotami.

     

    Mateusz Śliwkowicz klsa VI

     

    W epoce prehistorycznej...

    Szymon Worobiec kl.V

    Kilka_slow_na_temat_17_wrzesnia_1939_roku.pdf

    Czy_moglbym_poswiecic_zycie_w_obronie_Ojczyzny.pdf

    Rok szkolny 2017/2018

    Kilka słów na temat mojej małej ojczyzny...

    Warto odwiedzić moją ,,małą ojczyznę.’’

    Uważam, że naprawdę warto zobaczyć zamek w Reszlu. Nie wspominając o pięknych widokach to są takie atrakcje jak: galeria sztuki współczesnej, dziedziniec oraz wieża zamkowa. Nie mogę zapomnieć o historii tego budynku.Historia zamku reszelskiego sięga połowy XIII wieku i wiąże się z krzyżackim podbojem staropruskiej ziemi zwanej Bartą. W miejscu, gdzie stoi zamek, krzyżacy zbudowali grodek drewniano - ziemny, z którego dwukrotnie musieli uchodzić przed powstaniami podbitej ludności pruskiej.

     

    Bliżej naszej okolicy jest Brama Lidzbarska w Bartoszycach. Jedyna zachowana pozostałość murów miejskich, wybudowana w 1468 w stylu Gotyckim , kilkukrotnie przebudowywana. W 1967 roku Brama Lidzbarska została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych, Jest przepięknym zabytkiem  i wartym zobaczenia.

    Kinga Kaczmarczyk kl.VI

     

    Pałac w Tolko.     
    Zachęcam do odwiedzenia pałacu w Tolko. Dowiecie się o nim dużo rzeczy. Został wybudowany pod koniec XVII w. w stylu barakowym  jako siedziba rodu von Tettau. Powstał w miejscu dawnego dworu z połowy XVI w.  Przy jego budowie częściowo wykorzystywano konstrukcje pozostałości po dawnym dworze. Budowa pałacu przebiegała w tym samym czasie co budowa majątku. Pałac i majątek jest cały czas siedzibą van Tettau, przetrwał w tym stanie do II wojny św.
    Po 1945r. na terenie majątku utworzono PGR, a sam pałac służył jako biuro i mieszkanie pracowników. Do lat 80 nieremontowany  i niemodernizowany majątek popadł w ruinę. W latach 1983-1988 kierownictwo PGR-u w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem w Olsztynie przeprowadziło remont pałacu. Przeprowadzono wtedy m.in. liczne prace sztukatorskie i odtworzono kominki. Pałac i duża część dawnego majątku, od 1996 , znajduję się w rękach prywatnych i utrzymane są w dobrym stanie. Najwybitniejsza postać rodu van Tettau która mieszkała w pałacu to Georg van Tettau i jego herb z krzyżami maltańskimi znajduje się do dzisiaj nad głównym wejściem do pałacu.
    Jacek Kozłowski kl.VI

     

    Bartoszyce.

    W Bartoszycach jest naprawdę wiele ciekawych miejsc. Przepływa przez nie dziewiąta co do długości rzeka Łyna. Leżą w województwie warmińsko-mazurskim, dlatego mają swoje małe jeziorko. W tym mieście znajduje się wiele zabytków. Należy do nich Brama Lidzbarska, kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej, wybudowany w XIV wieku. Jest tam również kościół św. Brunona. Są to główne zabytki, aczkolwiek są jeszcze inne mniej popularne takie jak: wieża ciśnień, dworzec, budynek LO, niemiecki cmentarz wojenny z I wojny światowej. Jest tam też park Elżbiety, w którym można odpocząć.

     

    Gabriel Dajnowski kl.VI

     

    Bartoszyce i okolice – walory i atrakcje.

    Moja mała ojczyzna to miejscowość Tolko, w której mieszkam,miasto Bartoszyce i jego okolice. Bartoszyce to miasto w północnej Polsce, w województwie Warmińsko-Mazurskim. Miasto to słynię z wielowiekowej historii i tradcyji, łączy w sobie wpływy polskie, niemieckie i wschodnie. Bartoszyce posiadają 76 zabytków, które są prawnie chronione i wpisane do krajowego rejestru zabytków nieruchomych oraz 3 zabytki archeologiczne. Do najcenniejszych należą: Stare Miasto, Brama Lidzbarska z 1468 roku, Spichlerze, Kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej,Kamienne baby. Innymi walorami turystycznymi jest Park Elizabeth z jeziorkiem w kształcie serca. Bartoszyce to miasto gdzie miło można spędzić czas czy to na basenie miejskim, siłowniach, na świeżym powietrzu czy jednym z kilku boisk. Okolice Bartoszyc to również dużo atrakcji, to wiele małych wiosek, w których znajduje się mnóstwo ciekawych obiektów do zwiedzenia. Do najciekawszych należą Pałac i Folwark w Galinach,Pensjonat,Biały Książe w Osiece,Pałac w Tolko, Łojdach i Łabędniku. Okolice Bartoszyc to również tereny zielone, lasy, łąki, rzeka Łyna. Przyroda w tych miejscach zachęca do wycieczek rowerowych jak i pieszych.

    Uważam,że moja mała ojczyzna ma wiele do zaoferowania zarówno dla małych i dużych. Każdy znajdzie tu coś ciekawego.

    Radek Aduła kl.VI

    Dlaczego warto odwiedzić moją „małą ojczyznę”?

    Moja „małą ojczyzna” to moje miejsce na ziemi, miejscowość w której mieszkam i najbliższe okolice. Najbliższe mi miasto to Bartoszyce, zachowały się w nim zabytkowe Kościoły, każdy budowany w innym stylu i warty uwagi. Na placu głównym stoi Brama Lidzbarska, która jest pozostałością murów obronnych. Jest piękny park i wiele miejsc na piesze wędrówki. Przez miasto płynie rzeka Łyna, którą organizowane są spływy kajakowe. Warmia to piękne miejsce pełne pięknych lasów, pól i łąk. Dla spragnionych bliskiego kontaktu z naturą okoliczni mieszkańcy oferują dobrze rozwiniętą agroturystykę. Wędkarze chętnie korzystają z wielu łowisk i naturalnych stawów pełnych ryb. W okolicy są piękne lasy stanowiące ciekawą atrakcje dla grzybiarzy. Znajduje się tu wiele ścieżek rowerowych, które umożliwiają bliższe poznanie okolic. Podróżując rowerem możemy podziwiać piękno natury, obserwować wiele gatunków zwierząt i ptaków, oddychać świeżym powietrzem.

    Jednak to co ja uważam za najpiękniejsze i najciekawsze w mojej „małej ojczyźnie”, to dlaczego naprawdę warto tu przyjechać to mieszkający tu ludzie. Nasza społeczność jest bardzo różnorodna i ciekawa. Mieszkańcy to głównie ludzie napływowi, którzy po wojnie zasiedlili tzw. „ziemie odzyskane”, część z nich przyjechała z centrum Polski, inni z bardzo odległych terenów, które dziś już leżą poza jej granicami. Wszyscy Ci ludzie przez lata tworzyli nową społeczność wnosząc do niej własne tradycje, obyczaje i obrzędy. Jesteśmy więc społeczeństwem czerpiącym z wielu kultur, przez to jesteśmy niepowtarzalni.

    Dlatego zachęcam każdego do poznawania mojej „małej ojczyzny” głównie podczas pieszych wędrówek, uważam że warto poznawać okolicę rozmawiając z mieszkańcami. Poznawać historię miejsca przez historię jej mieszkańców.

    Mateusz Szablak kl.VI

    Temat mojej pracy to ,,Bartoszyce i okolice,, .Zacznę od Bartoszyc, w pięknym starym mieście można zobaczyć wysoką bramę i piękne kamieniczki. Na wakacje Bartoszyce proponują wypoczynek i zabawe na basenie miejskim. Nie daleko Bartoszyc jest urokliwa wieś Tolko. Jest tam piękny pałac i mały, ale piękny kosciół. W Borkach leżą tajemnicze ruiny kościoła, które zaintereseują nawet najmłodszych. (…) W Wojciechach również znajduje się zabytkowy kociół, który warto zobaczyć …

    Mikołaj Szafrański kl.VI

    Moja "mała ojczyzna".

    Bartoszyce to piękne miasto leżące w województwie warmińsko-mazurskim.

    Ma wiele atrakcji. Jednym z nich jest Brama Lidzbarska. Została wybudowana w 1468r. w stylu gotyckim. Niegdyś w środku znajdowało się tam więzienie. Kolejną atrakcją jest Basen Miejski. Oprócz basenu znajduje się tam również stół do ping-ponga, piłkarzyki, boisko do siatkówki i mały plac zabaw dla dzieci. Następnym miejscem wartym uwagi jest cmentarz wojenny. Pochodzi z I wojny światowej. Pochowano na nim 88 żołnierzy niemieckich, 1 rosyjskiego oraz matkę z dwojgiem dzieci w 1914-1915r. Kolejnym zabytkiem, który warto zobaczyć to Kamienne Baby. Są to dwa posągi należące do grupy tzw. bab pruskich, czyli posągów pochodzących zapewne ze średniowiecza, o nieznanej funkcji i pochodzeniu. Jeden z najstarszych zabytków Bartoszyc. Nie wiadomo, kiedy dokładnie je wybudowano, ale wiemy, że nazywane są "Bartkami". Pięknym miejscem do odpoczynku jest Parki Elżbiety. Jest to staw w kształcie serca, ponieważ ufundował to w roku 1903 ówczesny starosta Heinirich van Gottberg ku czci swojej zmarłej żonie. Ostatnim miejscem wartym polecenia jest Kościół Farny. Jeden z najstarszych obiektów. Jego budowę rozpoczęto w 1332r. wraz z założeniem miasta.

    Podsumowując Bartoszyce to piękne miasto i bardzo zachęcam do przybycia.

    Wiktor Sławiński kl. VI

     

     

    Album o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

    Mateusz Szablak kl.VI

    Kilka słów na temat zbrodni katyńskiej...

     

    Zbrodnia katyńska.

    Katyń jest dla Polaków symbolem zbrodniczej polityki systemu sowieckiego wobec narodu polskiego. Zbrodnia Katyńska to skrytobójczy mord dokonany przez Sowietów na blisko 22 tysiącach obywatelach państwa polskiego, których wzięto do niewoli lub aresztowano.

    Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej zapadła na najwyższym szczeblu sowieckich władz. Szef NKWD, oceniając w nim, że wszyscy wymienieni Polacy "są zatwardziałymi, nierokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej", wnioskował o rozpatrzenie ich spraw w trybie specjalnym, "z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary - rozstrzelanie". Dodawał, że sprawy należy rozpatrzyć bez wzywania aresztowanych i bez przedstawiania zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia. Po trwających miesiąc przygotowaniach, 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęto likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Przez następnych sześć tygodni Polacy wywożeni byli z obozów grupami do miejsc kaźni. Z Kozielska 4 404 osób przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy. 3 896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. 6 287 osób z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie, obecnie Twer, a pochowano w miejscowości Miednoje. Łącznie zamordowano 14 587 osób. Na mocy decyzji z 5 marca 1940 r. wymordowano również około 7 300 Polaków przebywających w różnych więzieniach na terenach włączonych do Związku Sowieckiego: na Ukrainie rozstrzelano 3 435 osób (ich groby prawdopodobnie znajdują się w Bykowni pod Kijowem), a na Białorusi około 3,8 tys. (pochowanych prawdopodobnie w Kuropatach pod Mińskiem). Większość z nich stanowili aresztowani działacze konspiracyjnych organizacji, oficerowie nie zmobilizowani we wrześniu 1939 r., urzędnicy państwowi i samorządowi oraz "element społecznie niebezpieczny" z punktu widzenia władz sowieckich. W nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 r., a więc w czasie kiedy NKWD mordowało polskich jeńców i więźniów, ich rodziny stały się ofiarami masowej deportacji w głąb ZSRS przeprowadzonej przez władze sowieckie. Według danych NKWD w czasie dokonanej wówczas wywózki zesłano łącznie około 61 tys. osób, głównie do Kazachstanu.

    Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu Niemcy podali 13 kwietnia 1943 r. (to dziś symboliczna rocznica zbrodni).

    Adam Kowalski kl.VII

     

    Zbrodnia Katyńska
    Po zajęciu przez Armię Czerwną wschodnich terenów II Rzeczypospolitej prawie 15 tyś.jeńców wojennych-głównie polskich oficerów,policjantów,nauczycieli,lekarzy,urzędników-zostało osadzonych w obozach w Kozielsku,Ostaszkowie i Starobielsku.Ludzie Ci stanowili tzw.elitę polskiego społeczeńctwa,a bez takich osób łatwiej jest manipulować resztą ludzi. 5 marca 1940r. Ł.Beria-Komisarz Spraw Wewnętrznych ZSRR skierowałdo 
    najwyższych władz notatkę w której stwierdził,że ludzie Ci są wrogami i należy ich zgładzić. Wcześniej nie zosało 
    przeprowadzone żadne śledztwo,nie postanowiono nikomu zarzutów, nie wystawiono aktów oskarżenia.
    Ostateczną decyzję o ich wymordowaniu podpisał sam Józef Stalin.Zbrodni dokonano 10 kwietnia 1940r. w pięciu punktach:Katyniu-tam wymordowano 4,410 jeńców,Charkowie-3,739,Kalinie-6,314, Kijowie-3,435 i Mińsku 3870.Jeńcy i więźniowie gineli strzałem w tył  głowy,gdzie czasami ciała były jeszcze przebijane bagnetami.Ich ciała potem były zakopywane w bezimiennych dołami. Sprawa mordu była jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic Kremla. 2 lata później polscy robotnicy odnaleźli groby i powiadomili Niemców Ci jednak wykorzystywali
    je początkowo w celach propagandowych przeciwko ZSRR. Między 12 a 13 kwietnia 1940r.,a więc w czasie kiedy NKWD mordowało polskich jeńców i więźniów, ich rodziny stały się ofiarami masowej deportacji w głąb ZSRR przeprowadzonej przez władze Sowieckie.Ludzi tych zesłano głównie do Kazachstanu.
    ZSSR nie przyznało się do popełnienia tej zbrodni.Winą obarczyli nazistów.Przez kolejne 50 lat trwało tzw. kłamstwo Katyńskie.Prawdy o zbrodni potwierdził dopiero w 1990r. Michaił  Gorbaczow. Zbrodnia Katyńska doprowadziła bezpośrednio do usunięcia polskiej inteligencji,która mogłaby przeciwstawić się tworzeniu w Polsce systemowi komunistycznemu.
    

    Maciek Aduła kl.VII

    Społeczeństwo - prace uczniów kl. VI

    patriotyzm.pdf

    Kilka słów na temat życia krakowskich żaków...

    Życie żaków nie było łatwe. Rok akademicki trwał od października do września. Nie mieli wakacji. Wolne dni były tylko w niedzielę i święta kościelne. Zajęcia w Akademii Krakowskiej zaczynały się o świcie. Studenci, czyli żacy zasiadali na drewnianych ławach lub sianie. Robili notatki na woskowych tabliczkach, ponieważ nie było zeszytów. Mieszkali w bursach, czyli dzisiejszych domach studenckich. Posiłki spożywali dwa razy dziennie – około jedenastej i osiemnastej. Biedniejsi żacy żebrali o jedzenie w mieście. Musieli również nosić czarny lub czerwony strój, który ich wyróżniał. Jednym z popularnych obrzędów były ,,otrzęsiny”, czyli przyjęcie nowych żaków do braci studenckiej. W zamian za ,,otrzęsiny”, kandydaci na żaków przygotowywali ucztę starszym kolegom. Życie średniowiecznych żakow nie było łatwe.

    Paulina Malinowska kl.V

    jagiello.pdf

    Krzysztof Szarek kl.V

    Kilka_slow_na_temat_stanu_wojennego....pdf

    Kilka słów na temat pewnej lekcji...

    Sprawozdanie z niezwykłej lekcji historii.

    Dnia 13.12.2017 roku w sali nr 12 o godzinie 8.00 odbyła się niezwykła lekcja historii. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy 6 i 7, nauczyciele miedzy innymi p. Katarzyna Jakubowska, p. Jolanta Wójcik, p. Krzysztof Osowski oraz rodzice. Zajęcia na temat ,, Stanu Wojennego w Polsce” poprowadziła p. Teresa Bryła, nasza najlepsza nauczycielka historii.

    Najpierw p. Teresa przywitała gości i zapoznała z tematem oraz celami lekcji. Chwilę później odtworzyła krótki film - prezentujący wypowiedź generała Wojciecha Jaruzelskiego ogłaszającego wprowadzenie  w Polsce stanu wojennego. Zapisała na tablicy pamiętną datę, czyli 13.12.1981 r. W tym czasie ktoś gwałtownie zapukał do drzwi. Dało się słyszeć głosy  dobiegające zza drzwi  nakazujące ich otworzenia. W progu stanęli siódmioklasiści w mundurach milicjantów. Przedstawili swoje podejrzenia co do legalności prowadzonej lekcji historii i sprawdzili tożsamość przebywających w klasie gości. Okazało się że nie wszyscy obecni mieli dokumenty.

    Niespodziewani goście na prośbę nauczycielki obserwowali dalszy przebieg lekcji. Pozostali uczestnicy zajęć byli zaskoczeni zaistniałą sytuacją. Pani Teresa kontynuowała lekcję. Uczniowie klasy 6 przedstawili swoje informacje na temat stanu wojennego,  a chętni przeczytali przeprowadzone przez siebie wywiady z uczestnikami tamtejszych wydarzeń grudniowych. W dalszej części pani wyświetliła prezentację  przybliżającą czasy stanu wojennego. Później pokazała znak ,,V”, czyli symbol zwycięstwa, za co chwilę później została aresztowana przez obserwujących zajęcia milicjantów.

    Pani wyraziła swój przeciw, mówiąc: ,, Ale ja nie chcę’’, na co szóstoklasiści odpowiedzieli: ,,My też nie chcemy” Na znak solidarności  ze swoją nauczycielką zaczęli śpiewać pieśń pt: ,, Nie chcemy komuny”

    Na zakończenie Pani Teresa podsumowała lekcję, a następnie uczestnicy zajęć rozwiązali wspólnie test wiedzy na temat stanu wojennego. Dopełnieniem ciekawej lekcji były wspomnienia p. Joli i p. Dyrektora z tamtych dni.

    Na pewno lekcja z 13.12.2017 roku pozostanie na długo w pamięci uczniów klasy 6 oraz zaproszonych gości. Szóstoklasiści mieli namiastkę tamtej rzeczywistości, a goście na krótko wrócili pamięcią do tamtych wydarzeń.

     Aleksander Poddenek kl.VI

    Kilka słów na temat staliznizmu...

    Okresem stalinizmu w Polsce nazywamy lata 1945 - 1956. Wówczas to, po zakończeniu działań na frontach II wojny św., rozpczął się proces budowy nowego ustroju w naszym kraju. Był on ściśle wzorowany na zasadach panujących w ZSRR. Dokładne wyznaczenie czasu stalinizmu budzi do dnia dzisiejszego wiele kontrowersji historyków. Niektórzy z nich za daty graniczne tego okresu podają lata 1947 - 1956. 

    Podczas wojny niemal każda polska rodzina straciła kogoś bliskiego. W wyniku okupacji niemieckiej i radzieckiej zginęło około 6.milionów obywateli II Rzeczpospolitej, w tym około 3.milionów pochodzenia  żydowskiego. Liczbę tę powiększyły nowe ofiary z końca wojny  - tysiące  żołnierzy AK, rozbrajanych, zabijanych i wywożonych na Wschód przez Sowietów. Wśród zabitych, zmarłych z wycieńczenia w niemieckich obozach koncentracyjnych i radzieckich łagrach znalazło się wielu przedstawicieli polskiej inteligencji. W sumie Polska straciła około 39% obywateli, którzy przed 1939 rokiem posiadali wyższe wykształcenie.

    Kacper Duszkiewicz kl. VI

    Życie w tych czasach  represji i ucisku. to okres biedy i ubóstwa. Puste półki w sklepach, donosy do SB - takie były dni ówczesnych mieszkańców Polski. Polacy nie mogli swobodnie wyrażać swoich poglądów. Wszystko było ocenzurowane, czyli poddane kontroli władz partyjnych. Osoby chodzące do kocioła były dyskryminowane, żywnoć droga. Kolejki długie... wszyscy obywatele musieli stawiać się na głosowaniu, mimo iż nie mieli wpływu na wyniki. 

    Kinga Kaczmarczyk kl.VI

    Po zakończeniu II wojny św. Polska znalazła się w trudnej sytuacji politycznej. Tak długo oczekiwana i okupiona krwią wielu Polaków wolność okazała się fikcją. Całą władzę w kraju przejęli komuniści z Bolesławem Bierutem na czele. W rzeczywistości wykonywali oni ,,rozkazy" bezpośrednio z Moskwy, od towarzysza Stalina. To on był w rzeczywistości głownym motorem napędowym aparatu władzy w PRL. dlatego też okres od zakończenia II wojny św., aż do śmierci ,,Wielkiego Wodza" w 1956 r. nazywamy okresem stalinizmu, bądź też terroru stalinowskiego.

    Nikola Apalewicz kl. VI

    Stalinizm w Polsce rozpoczął się w 1948 r. Władzę wówczas pełnili ludzie, którzy chcieli upodobnić ustrój Polski do ustroju ZSRR. Należeli oni do partii komunistycznej i ślepo wykonywali polecenia Stalina. Gazety i książki podlegały cenzurze. W sklepach brakowało m.in. kosmetyków, ubrań, butów i żywności. fabryki wytwarzały tyle towarów ile ustaliły władze. A te wypełniały polecenia Józefa Stalina, który kazał rozwijć przemysł ciężki, zwłaszcza zbrojeniowy. Codzienne potrzeby ludzi nie miały żadnego znaczenia. Gospodarka cierpiała też na tym, że Polska musiała prowadzić niekorzystny handel ze Związkiem Radzieckim (sprzedawano towary za zaniżoną cenę). Ludzie byli cały czas obserwowani przez szpiegów i każdy był podejrzany o spiskowanie przeciwko komunistycznym władzom. Na specjalnych listach znajdowało sięokoło 6. milionow nazwisk, czyli co trzeci dorosły Polak był ,,niepewny politycznie".  W kraju narastała atmosfera strachu i panował terror. Kilkadzisiąt tysięcy obywateli PRL trafilo do więzienia.

    Amelia Wiśniewska kl. VI

    • Polacy nie mogli wyrażać swojego zdania, a wszelkie  informacje były ocenzurowane przez władze.

    • W sklepach brakowało towarów niezbędnych w codziennym życiu.

    • Każdy mógł byc podejrzany o spiskowanie przeciwko komunistycznym władzom.

    • Za przynależność do AK w czasie wojny, słuchanie zachodniego radia, awarię w zakładzie pracy czy też opowiadanie  dowcipów politycznych, można było trafić na długie lata do więzienia.

    • Zakazano słuchania jazzu, noszenia kolorowych skarpetek i wyjazdow za granicę.

    Wiktor Sławiński kl.VI 

    Czasy stalinizmu to okres od roku 1948 do 1956. Komuniści wprowadzili w naszym kraju dyktature i był to najgorszy okres  w naszej powojennej historii. (...)

    Piotr Gąsiewski kl. VI

    W Polsce okres stalinowski to lata 1948 - 1956. W tym czasie wprawadzano w państwie polskim system rządow wzorowany na systemie radzieckim.  Nasz kraj był całkowicie podporządkowany ZSRR. Chociaż oficjalnie władzę sprawowali Polacy, to rządzili sowieci. W setkach procesów politycznych poddano represjom ponad 60.tysięcy osób, w tym byłych żołnierzy AK. Ludzi torturowano fizycznie i psychicznie. Zmuszano do przyznawania się do popełniania fikcyjnych czynów. Ogromne represje dotknęły Kosciół Katolicki - komuniści aresztowali Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. 

    Stalinizm odcisnął również swoje pietno w gospodarce. Doprowadzono do likwidacji sektora prywatnego. (...). Na wsi walczono z ,,kułakami" próbując doprowadzić do kolektywizacji rolnictwa. Stalinowskie władze starały się podporządkować sobie wszystkie dziedziny zycia i działalności Polaków, począwszy od kultury, a skończywszy na modzie. Zakazy były wszechobecne i za ich pomocą kontrolowano życie codzienne ludzi. Kwitło donosicielstwo i wszechstronne szpiegowanie.

    Na zmiany i lepsze jutro trzeba było poczekać w naszym kraju jeszcze długie lata.

    Radosław Aduła kl.VI

    Zacznę od tego, że życie w czasach stalinowskich nie należało do najlżejszych. Wszelkie środki masowego przekazu ociekały propagandą i starały się zmienić myslenie ludzi. (...) Polacy żyli w ciągłym  strachu. (...) Rosjanie kontrolowali wszystkie dziedziny życia. (...) Chyba nikt z nas nie chciałby żyć w tamtych czasach.

    Mikołaj Szafrański kl. VI

     


    Rok szkolny 2015/2016

    Zapraszam do obejrzenia galerii prac uczniów klasy IV

    Moje drzewo genealogiczne (zakładka Album fotograficzny).

    Rok szkolny 2014/2015

    Konkurs_literacki-Magdalena_Kopytek.pdf

    Rok szkolny 2013/2014

    Wywiad na temat stanu wojennego - klasa VI

    Wywiad_-_Klaudia_Wasik.pdf

    Wywiad_-_Aleksandra_Malachowska.pdf

    Pisemne prace uczniów kl.IV - VI 

    Jak_przebiegalo_pasowanie_na_rycerza.pdf

    Krotka_chwila_z_zycia_chlopa_panszczyznianego.pdf

     

    O_tym.pdf

    ola_-_pasowanie_na_rycerza.pdf

     

    praca_domowa_-_ola_malachowska.pdf

    tomek_dziadczyk.pdf

    Uniwersytet_Jagiellonski.pdf

    Zycie_w_XV_wieku_-_klaudia_wasik.pdf 

     

    Wiadomości

    Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Wojciechach
      11-200 Bartoszyce, Wojciechy 66
    • 89 761 58 41

    Galeria zdjęć