Piątek 19.04.2024

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach

1.     Zabrania się biegania i ślizgania po korytarzach.

2.     Zabrania się stosowania przemocy fizycznej i psychicznej w stosunku do koleżanek i kolegów.

3.     Zabrania się opuszczania terenu szkoły bez zgody nauczyciela.

4.     Przestrzegamy następujących zasad podczas zabaw na boisku szkolnym:

a.     nie przebywamy za budynkiem szkolnym oraz na ozdobnych trawnikach,

b.    bawimy się w sposób nie zagrażający naszemu zdrowiu (nie wchodzimy na trzepak, bramki, ogrodzenia).

5.     W okresie zimowym przestrzegamy następujących zasad:

a.     na boisko szkolne wychodzimy ubrani stosownie do warunków atmosferycznych,

b.    nie rzucamy śnieżkami podczas przerw,

c.    dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych.

Szkolny regulamin wzorców zachowań w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach

1.     Używamy zwrotów grzecznościowych na co dzień.

2.     Przestrzegamy zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole.

3.     Uczęszczamy na zajęcia systematycznie i punktualnie.

4.     Wykonujemy polecenia nauczycieli.

5.     Dbamy o mienie szkolne.

6.      Prace domowe odrabiamy w domu.

7.     W trakcie pobytu w szkole zachowujemy się kulturalnie.

8.     Dbamy o czystość szkoły i terenu wokół niej.

9.     Aktywnie uczestniczymy w zajęciach lekcyjnych.

10. Po dzwonku na lekcję ustawiamy się parami przed klasą.

11. Dbamy o estetykę swojego wyglądu.

12. Szanujemy uczucia i poglądy innych.

13. Okazujemy szacunek symbolom narodowym.

Uczeń w czasie pobytu w szkole zobowiązany jest do przestrzegania następujących regulaminów szkolnych:

a)    Regulaminu sali gimnastycznej

b)   Regulaminu pracowni komputerowej

c)    Regulaminu biblioteki i czytelni

d)   Regulaminu świetlicy szkolnej

e)    Regulaminu stołówki

f)     Regulaminu dowozów

Zasady postępowania nauczycieli w przypadku łamania norm zachowania przez uczniów

1. Przy drobnych przewinieniach nauczyciel zwraca uwagę słownie, jeżeli nie skutkują, nauczyciel odnotowuje zachowanie w dzienniczku uwag.
    2. W przypadku zachowań zagrażających innym uczniom (np. popychanie, szarpanie, podstawianie nóg), nauczyciel zapobiega im, jeżeli nie skutkuje, odnotowuje w dzienniczku uwag.
    3. Przy słownym naruszeniu godności osobistej nauczyciel zwraca uwagę uczniowi i informuje o zaistniałym fakcie wychowawcę.
    4. Naruszenie zasady nietykalności osobistej (dotykanie, poklepywanie, podszczypywanie, itp.) nauczyciel odnotowuje w dzienniczku uwag, wychowawca informuje rodziców.
    5. W przypadku używania przez ucznia słów powszechnie uznawanych za wulgarne, nauczyciel zwraca uwagę, jeżeli nie odnosi skutku, odnotowuje w dzienniczku uwag.
    6. Przy nieuzasadnionym przebywaniu w szatniach, łazienkach na półpiętrach, określonych miejscach na posesji szkoły nauczyciel poleca opuszczenie tych miejsc, jeżeli uczeń ponownie tam przebywa odnotowuje to w dzienniczku uwag.
    7. Podczas zajęć edukacyjnych w przypadku zachowań utrudniających ich prowadzenie (zabieranie głosu bez pozwolenia, chodzenie po klasie bez powodu, rozmowy, zaczepianie innych uczniów, bujanie się na krześle) nauczyciel zwraca uwagę (maksymalnie 1 raz), jeżeli nie skutkuje, odnotowuje fakt w dzienniczku uwag.
    8. Niewykonanie poleceń organizacyjno - porządkowych nauczyciela każdorazowo będzie odnotowywane w dzienniczku uwag.
    9. W przypadku zachowań prowokacyjnych ucznia w stosunku do  nauczyciela, fakt będzie odnotowany w dzienniczku uwag i w najbliższym możliwym czasie poinformowany zostanie wychowawca  i rodzic.
    10. W przypadku bójki, nauczyciel natychmiast ją przerywa, ustala sprawcę i ofiarę (jeżeli jest to możliwe), ofierze udziela wsparcia moralnego, piętnuje zachowanie napastnika, odnotowuje fakt w dzienniczku uwag, przekazuje informację osobiście wychowawcy.
    11. W przypadku zgłoszenia faktu kradzieży, nauczyciel natychmiast podejmuje działania wyjaśniające okoliczności kradzieży, w miarę możliwości podejmuje działania zmierzające do odzyskania skradzionej rzeczy, informację niezwłocznie przekazuje dyrektorowi.