W tym roku nasza szkoła włączyła się - wraz z dwiema innymi szkołami z Galin i Górowa Iławeckiego - w akcję Szlachetna Paczka.
Mieliśmy do obdarowania dwie rodziny: samotna starszą panią i samotnego tatę z synami.
Dzięki zaangażowaniu rodziców i uczniów udało nam się skompletować potrzebne rzeczy, produkty spożywcze i chemiczne.
Paczki dotarły już do naszych podopiecznych.
Uczniowie szkoły w ramach projektu "Z kulturą mi do twarzy" zrealizowali zad. 10 "Warto pomagać" z Modułu III.
Katarzyna Jakubowska
Z uwagi na warunki pogodowe - 13 i 14 grudnia 2022 r. - zajęcia są odwołane.
Dzieci zostają w domach.
O wszelkich zmianach rodzice i opiekunowie będą informowani na bieżąco.
13 XII 1981
41 lat temu, 13 grudnia 1981 r., Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadziła stan wojenny na obszarze całego państwa. Powstała samozwańcza Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, organ administrujący krajem poprzez wojsko, milicję i inne służby. Rozpoczęły się aresztowania i szykany przeciwników komunistycznej władzy.
Nocą z 12 na 13 grudnia służby, w ramach akcji "Azalia", przejęły kontrolę nad centralami telefonicznymi, rozgłośniami telewizyjnymi i radiowymi. Wyłączono telefony i ocenzurowano korespondencję. Ponadto wstrzymane zostało wydawanie prasy poza oficjalnymi tytułami. Władze ograniczyły swobodę przemieszczania się poprzez wprowadzenie godziny milicyjnej. Zmilitaryzowany został szereg instytucji. Zawieszono m.in. prawo do strajku, a także działalność szkół i uczelni.
Równocześnie trwała akcja "Jodła", która miała na celu pozbawienie wolności grupy ok. 10 tys. wyselekcjonowanych osób, głównie związanych z opozycją, ale też przedstawicieli byłych ekip rządzących. Internowano przywódców NSZZ "Solidarność", w tym przewodniczącego Lecha Wałęsę, a sam związek został zdelegalizowany.
W odpowiedzi robotnicy, stoczniowcy i górnicy rozpoczęli strajki, które brutalnie pacyfikowały siły bezpieczeństwa, głównie Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej (ZOMO). 16 grudnia 1981 r. doszło do najtragiczniejszych wydarzeń - w katowickiej kopalni "Wujek" ZOMO zastrzeliło dziewięciu górników, raniło zaś 23. W Gdańsku zaś odbyła się stutysięczna demonstracja, w trakcie której jedna osoba zginęła, a ponad 300 było rannych. Podobne wydarzenia miały miejsce dzień później w Krakowie. Demonstracje powtarzały się w 1982 r.
Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a następnie zniesiony 22 lipca 1983 r. Bilans jego ofiar jest trudny do oszacowania, ale przyjmuje się, że wynosi on ok. 100 zabitych i kilkuset rannych. Równocześnie tysiące ludzi straciły pracę, zostały zmuszone do emigracji lub spotkały się z innego rodzaju represjami.
W 2002 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Uchwała została przyjęta przez aklamację.
Co roku 13 grudnia wieczorem Instytut Pamięci Narodowej organizuje akcję "Zapal światło wolności”. Nawiązuje ona do gestu solidarności ze strony obywateli wolnego świata pod adresem Polaków, wykonanego w Wigilię 1981 r., którzy w oknach swych domów zapalili świece. Do akcji włączyli się wówczas m.in. Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan. Symboliczna świeca upamiętniająca ofiary stanu wojennego zapalana jest również w jednym z okien w gmachu przy Wiejskiej.
Uczniowie klasy III w ramach realizowanego projektu "Z kulturą mi do twarzy" wykonali zadanie 19 z Modułu I.
W tym dniu klasa III zaprezentowała rodzicom i zaproszonym gościom przedstawienie pt. "Idzie Mikołaj".
Sylwia Kozera
7 grudnia uczniowie klas V i VI pojechali na wycieczkę do Olsztyna.
Pierwszą atrakcją była wizyta w Planetarium. Dzieciaki uczestniczyły w kosmolekcji - obserwowały wędrówkę Słońca po niebie, konstelacje gwiazd. Orion, Gwiazda Polarna, Wielki Wóz, Mały Wóz, Wielka i Mała Niedźwiedzica... Była też wędrówka w czasie - ku przyszłości i przeniesienie się na drugą półkulę... Jak wyznaczyć kierunek? Obserwacja nieba i kosmolekcja - przeżycia bardzo ciekawe!
Następnie wszyscy zjedli posiłek w McDonaldzie.
Czas na spacer olsztyńską starówką i odwiedziny u Mikołaja Kopernika!
A potem... Kręgle! Ile było śmiechu, ile radości! Zabawa świetna!
Miło i efektywnie spędzony wspólnie czas - to lubimy najbardziej!
Ewelina Cichocka
6 grudnia Szkołę Podstawową im. Jana Brzechwy w Wojciechach odwiedził wyjątkowy gość.
Mikołaj! I to naprawdę świetny Mikołaj!!!
Złożył wizytę w młodszych klasach - czekały już tam na niego same świetne dzieciaki! Uśmiechnięte, radosne, mądre - powitały Mikołaja wierszykami, piosenkami, rumieńcami na policzkach!
Mikołaj, z pomocą dwóch Śnieżynek, rozdał dzieciakom upominki.
Dziękujemy Ci, świetny Mikołaju - za pomoc, humor i serce okazywane naszym świetnym dzieciakom!!! Dzięki Tobie ten dzień był naprawdę wyjątkowy! Mamy wszyscy nadzieję, że za rok również nas odwiedzisz!
Ewelina Cichocka
Moduł Kącik prawny został zmodyfikowany
Czy wiecie co piszczy w prawie? Jeśli nie, to zapraszamy do kącika prawnego, który powstał w naszej szkole. Został zaprojektowany i wykonany przez uczniow przy współdziałaniu z pedagogiem i psychologiem szkolnym oraz rodzicami na których pomoc i życzliwość zawsze możemy liczyć:)
Dzisiaj w naszej szkole odbył się kiermasz ozdób świątecznych. Zostały one zrobione własnoręcznie przez uczniów podczas grudniowych warsztatów. Do akcji włączyli się także rodzice. Niełatwo było wybrać - stroiki, lampiony, bombki, zawieszki... A wszystko takie piękne!
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział, zaangażowanie oraz wielkie serca!
Ewelina Cichocka
DNIA 06.12.2022 ROKU W HALI SPORTOWEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GÓROWIE IŁAWECKIM ZOSTAŁ ROZEGRANY KOLEJNY MIKOŁAJKOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY.
Była to kolejna impreza sportowa, na którą co roku zaprasza nas zaprzyjaźniona szkoła z Górowa Iławeckiego. Mottem przewodnim turnieju była zasada fair-play w sporcie oraz wdrażanie młodych zawodników do uprawiania ciekawych dyscyplin sportowych, jaką jest piłka halowa.
Zacięta walka i chęć zajęcia najlepszego miejsca trwała od początku do końca mikołajkowej imprezy sportowej. Nasi piłkarze spisali się w miarę dobrze. Zajęliśmy IV miejsce, przywożąc do szkoły piękny puchar. Daniel Bucik został najlepszym bramkarzem turnieju.
Na podkreślenie zasługuje fakt zaangażowania się jednego rodzica – p. Kamila Sochy, który swoim samochodem dowiózł połowę drużyny do Górowa Iławeckiego i zasponsorował wodę mineralną dla zawodników. Dziękujemy za to tacie Kacpra Sochy. Drugą połowę zawodników swoim samochodem zawiózł p. Bogdan Kuźmicz.
Zespół wystąpił w następującym składzie:
1.Bucik Daniel - VIII
2. Gaber Łukasz – VIII
3. Jakutowicz Wiktor – VIII
4. Ruszczyk Maciej – VIII
5. Socha Kacper – VIII
6. Sokulski Jakub – VIII
7. Sokołowski Jakub – VI
8. Sadowski Piotr – VI
Nauczyciel wych. fiz. – Kuźmicz Bogdan
Dzisiaj w naszej szkole odbył się kiermasz ciast zorganizowany przez Samorząd Uczniowski pod opieką p. Katarzyny Jakubowskiej.
Uczniowie mieli okazję spróbować przeróżnych słodkich pyszności przygotowanych przez Rodziców.
Wszystko było smaczne, świeżutkie, piękne i pachnąąące...
Dziękujemy Rodzicom - za wsparcie, współpracę oraz przygotowanie wspaniałych słodkości.
Dziękujemy p. Magdalenie Jankowskiej i p. Ewelinie Balińskiej - za pomoc w koordynacji kiermaszu.
Dziękujemy uczniom - za otwarte serducha i ogromne zainteresowanie zakupem pyszności.
Dziękujemy p. Dyrektor, nauczycielom oraz pracownikom szkoły - za pomoc i liczne odwiedziny słodkiego stoiska.
Dziękujemy wszystkim biorącym udział w naszym kiermaszu - bez Was by się nie udało!
Ewelina Cichocka
BohaterON w Twojej szkole jest częścią ogólnopolskiej kampanii historycznej BohaterON – włącz historię!
Celem jej jest uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego, edukacja społeczeństwa, a także promocja patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.
Uczniowie klasy VI także i w tym roku dołączyli do akcji. Oglądali filmy edukacyjne o tematyce wojennej, poznali słuchowiska. Z zainteresowaniem dyskutowali o czasach II wojny światowej, bardzo poruszała ich kwestia udziału w powstaniu warszawskim i działaniach wojennych młodych ludzi - ich rówieśników. Uczniowie oglądali również prezentacje multimedialne na temat powstania warszawskiego.
Dziewczęta i chłopcy z zainteresowaniem przeglądali zdjęcia zrównanej z ziemią Warszawy. Korzystając z możliwości, jakie oferuje internet, zapoznali się ze zbiorami Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie wyrazili wielką chęć odwiedzin Muzeum! Z przejęciem obejrzeli nagranie "There is a city" - upamiętniające wybuch powstania i godzinę W.
Zwięczeniem działań było zamieszczenie wpisów skierowanych do Powstańców na stronie internetowej BohaterON.
Ewelina Cichocka
Dzisiaj w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach odbyły się warsztaty rękodzieła.
Odwiedziły nas panie Urszula Kulińska i Beata Socha z Gminnego Centrum Kulturalno - Bibliotecznego
w Bezledach - dzięki ich wskazówkom uczniowie klas V i VI wykonali ozdoby świąteczne.
Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze. Dzieciaki wymieniały się materiałami i pomysłami. Wszyscy bardzo zaangażowali się w pracę, wkładali w wykonanie stroików wiele serca.
Podkreślić należy, że warsztaty przeprowadzono w duchu zero waste. Dzieciaki przyniosły to, co często leży niewykorzystane gdzieś na dnie szuflady - na naszych warsztatach słoiczki, sznurki, wstążki, koronki, koraliki zyskały nowe życie!
Przy akompaniamencie kolęd powstały zawieszki, lampiony, przeróżne komopzycje, aniołki i figurki z masy solnej, a nawet cudnie pachnące pierniczki - wszystko niepowtarzalne i wyjątkowe!
Pragniemy raz jeszcze serdecznie podziękować paniom Urszuli Kulińskiej i Beacie Sosze za odwiedziny, zaangażowanie oraz profesjonalne wskazówki!
Realizacja kolejnego zadania z projektu "Z kulturą mi do twarzy" - Moduł II, zadanie 3 "Warsztaty ludowe" - przebiegła wzorcowo!
Ewelina Cichocka, Katarzyna Jakubowska
25 listopada w godzinach popołudniowych w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa.
Bawili się na niej uczniowie klas IV - VIII.
O playlistę zadbała młodzież z klas starszych, zaś dziewczęta i chłopcy z klasy VI przygotowali wróżby andrzejkowe.
Było głośno, wesoło i aktywnie :)
EWelina Cichocka
Sprawozdanie z realizacji zajęć pozalekcyjnych „ Aktywy powrót do szkoły” w I semestrze roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach
1. Cele ogólne programu – założenia MEiN
a) Przygotowanie programu zajęć aktywizujących dzieci i młodzież szkolną oraz wdrożenie dodatkowych zajęć dla uczniów szkół podstawowych, które umożliwią poprawę kondycji fizycznej po okresie hipokinezji w czasie epidemii SARS-CoV-2 prowadzonych w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem uprzednio przeszkolonym w tym celu.
b) Przeprowadzenie diagnozy niektórych aspektów stanu kondycji fizycznej dzieci na podstawie wykonywanych w trakcie prowadzenia SPORT KLUBÓW testów i ankiet, mających sprawdzić podstawę do przygotowania naukowej analizy stanu kondycji fizycznej i zdrowia dzieci i przygotowanie rekomendacji MEiN co do dalszych działań.
Zajęcia w szkole trwały od od 07.09.2022 do 23.11.2022r.
Zajęcia były prowadzone po 2 godziny tygodniowo w dwóch grupach. I grupa uczniów z klasy VI liczyła 12 uczestników, a II grupa składała się z 14 uczniów z klasy IV. Ogólnie przeprowadzono 48 godzin zajęć, po 24 w każdej grupie, które zostały zrealizowane do 23. 11.2022 roku. Odbywały się one w środy i piątki. Należy podkreślić, że prowadzenie dokumentacji włącznie z ankietami dla uczniów i rodziców pochłaniało nauczycielowi bardzo dużo dodatkowego czasu. Najwięcej godzin poświęcono grom i zabawom realizowanych z aspektem psychologicznym (zgodnie z założeniami programu). Wielokrotnie uczestnicy zajęć sami proponowali zabawy według swojego pomysłu, a należy podkreślić, że były one ciekawe. Rozwijali w ten sposób swoją inwencję twórczą. Bawiąc się doskonalili też ogólną sprawność fizyczną i poprawiali kondycję psychiczną. Uczniowie nadal sami czytali instrukcje zabaw z laptopa i starali się postępować zgodnie z zaleceniami (czytanie ze zrozumieniem), oczywiście z pomocą nauczyciela. Zapoznali się nadal z grami i zabawami preferowanymi w innych krajach. Ważną sprawą było przeprowadzenie pomiarów somatycznych i testów sprawności fizycznej. Wyniki przesłane do Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, która nadzoruje program, posłużą do opracowania raportu o stanie kondycji fizycznej uczniów biorących udział w programie. Nauczyciel prowadzący zajęcia otrzymał podziękowanie za prawidłowe przeprowadzenie testów. Wszyscy zadeklarowali chęć uczestniczenia w podobnych zajęciach w II semestrze bieżącego roku szkolnego. Nasza szkoła jako jedyna w Gminie Bartoszyce prowadziła tego typu zajęcia w I okresie bieżącego roku szkolnego. Ostatnie zajęcia należały do uczniów i były prowadzone według ich pomysłu. Uchwycił je szkolny reporter w postaci zdjęć.
Sprawozdanie opracował nauczyciel prowadzący zajęcia – Kuźmicz Bogdan
Zajęcia "Aktywny powrót do szkoły" - klasa VI.
Zajęcia w klasie IV.
W listopadzie w naszej szkole odbyły się warsztaty zapobiegające szerzeniu się przemocy wśród dzieci i młodzieży.
Prowadzący zajęcia policjanci przypomnieli uczniom, czym jest hejt i mowa nienawiści, a także czym różnią się od krytyki. Nikt w internecie nie jest anonimowy, nikt nie ma prawa prześladować drugiego człowieka.
Przedstawili odpowiednie przepisy prawa pozwalające na zwalczanie zachowań noszących znamiona przestępstwa.
Kampania "Zachowaj Trzeźwy Umysł" jest akcją Stowarzyszenia Producentów i Dziennikarzy Radiowych, objętą patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Podejmuje ona problem profilaktyki uzależnień. W ramach działań kampanii zorganizowano konkurs "Nie czas na nudę".
24 listopada Wójt Gminy Bartoszyce p. Andrzej Dycha wraz z Pełnomocnikiem do Spraw Profilaktyki
i Uzależnień p. Haliną Wojtasik odwiedzili naszą szkołę. Pan Wójt złożył podziękowania oraz gratulacje uczestniczkom konkursu. Dziewczęta otrzymały pamiątkowe dypolomy i książki.
Wyróżnienia trafiły do:
Patrycji Sinkiewicz kl. V
Barbary Szałkowskiej kl. III
Leny Fijał kl. III
Ewelina Cichocka