Na terenie przy naszej szkoły od kilku tygodni realizujemy projekt, który ma na celu zamienić trawnik za budynkiem w kwietną łąkę. Taki zamysł ma na celu propagowanie ekologicznego znaczenia terenów zielonych oraz zachęcenie uczniów do obserwacji przyrodniczych.
Wszystkie prace związane z realizacją projektu wykonują uczniowie klasy 8. W naszych działaniach pomagają nam rodzice. Zgodnie z założeniami projektu tworzymy łąkę od podstaw.
Pierwszym etapem naszej pracy było przygotowanie podłoża. W tym przedsięwzięciu dużą rolę odegrał traktor, za pomocą którego rodzice przygotowali ziemię pod dalsze prace.
Następnie w piękny, słoneczny dzień uczniowie klasy 8, zaopatrzeni w grabie, motyczki oraz taczki, przystąpili do przygotowania podłoża pod zasiew. Trzeba przyznać, że praca była ciężka, ale nikt się nie obijał. Po trzech godzinach trudów ziemia była gotowa. Mogliśmy przystąpić do kolejnego bardzo ważnego etapu, czyli siania. Tu też wspomogła nas wiedza rodziców, którzy zakupili specjalne mieszanki roślin, aby powstała później piękna kwietna łąka.
Po kilku dniach od zakończenia naszych prac okazało się, że musimy naszą łąkę chronić na razie przed ptakami, które zaczęły wyjadać nasiona. Dlatego na naszym poletku pojawiły się straszaki w postaci worków oraz kolorowy strach na ptaki.
Nasza łąka ma być miejscem przyjaznym wszystkim organizmom, dlatego też przy niej posadziliśmy słoneczniki dla ptaków i pszczół oraz truskawki dla zwierząt oraz dzieci. Na jej terenie będą mogły zamieszkać różne gatunki owadów – zapylaczy, ponieważ uczniowie klasy 8 przygotowali też domki dla owadów i dzikich pszczół.
Bożena Plona
W kwietniu uczniowie klas IV - VIII wzięli udział w Akcji Żonkile, upamiętniającej wybuch powstania w getcie żydowskim.
Jeszcze raz dziękuję za aktywność i zaangażowanie!
Ewelina Cichocka
W środę 08.06.2022 roku uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą urządzili sobie klasowe ognisko. Drzewo zabezpieczyli rodzice. Po pewnych perturbacjach związanych z rozpaleniem ogniska wszystko przebiegło zgodnie z założeniami. Głównym celem była integracja zespołu klasowego w czasie zajęć rekreacyjno-sportowych. Pieczone kiełbaski nad ogniskiem smakowały wyśmienicie. Potem były gry i zabawy wg pomysłu uczniów i częściowo wychowawcy. Śpiewano też piosenki. Następne spotkanie zaplanowano na wrzesień po wakacjach, które szybkim tempem zbliżają się do nas.
Kuźmicz Bogdan
7 czerwca 2022 r. uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach wzięli udział w musicalu dydaktycznym "Bogowie i Herosi. Opowieść Afrodyty" w wykonaniu Teatru Muzycznego Forte z Wrocławia.
Bogini miłości w atrakcyjny sposób opowiadała o losach bohaterów znanych z z kart mitologii greckiej. Odyseusz, Zeus, Hades, Minotaur śpiewali, walczyli z przeciwnościami losu i bawili nas ze sceny Bartoszyckiego Domu Kultury.
Nić Ariadny, syzyfowa praca, puszka Pandory czy koń trojański - wszystkim w mig przypomniały się poznane na lekcjach języka polskiego frazeologizmy.
Komediowy scenariusz, brawurowo odśpiewane piosenki, układy taneczne bardzo przypadły do gustu zarówno starszym jak i młodszym uczestnikom wycieczki.
Ewelina Cichocka
Dnia 03.06.2022 r. reprezentanci pocztu sztandarowego z naszej szkoły w składzie: Jakub Krześcijański, Patrycja Dudzińska, Anna Kwilińska i Zuzanna Zambrzycka uczestniczyli w gminnej uroczystości nadania imienia Mikołaja Kopernika Szkole Podstawowej w Kinkajmach.
Była to piękna uroczystość, którą uświetniły poczty sztandarowe szkół podstawowych Gminy Bartoszyce.
Bogdan Kuźmicz
Dnia 31.05.2022r. uczniowie klasy III zaprosili swoich rodziców na uroczystość z okazji święta Mamy i Taty.
Dzieci ubrane w stroje ludowe w magiczny sposób cofnęły się w czasie. Opowiedziały rodzicom, „ Jak to dawniej było i czego się dzieci po domach uczyło”.
W programie artystycznym znalazły się również piosenki ludowe, m.in.: „Piekła baba chleb”, „Czerwone jagody”, „Poczkaj, poczkaj powiem mamie…”, czy zagrana na pianinie „Prząśniczka”.
Uczniowie pięknie zatańczyli przy piosence „Kukułeczka”.
Na koniec dzieci wręczyły rodzicom upominki.
Uroczystość dostarczyła wszystkim wielu miłych wrażeń i wzruszeń.
Hanna Kuźmicz
1 czerwca jest dniem szczególnie ważnym dla naszej społeczności. Podwójnie szczęśliwym - celebrujemy bowiem Dzień Dziecka oraz Święto Szkoły.
Pani Dyrektor powitała przybyłych gości - p. Sołtysa, przedstawicieli 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie, Ochotniczej Straży Pożarnej Wojciechy, Policji, Straży Granicznej, Koła Gospodyń Wiejskich oraz rodziców.
Część artystyczna przygotowana została przez p. Agnieszkę Pawelczyk i p. Urszulę Rynkiewicz we współpracy z wychowawcami i nauczycielami.
Ania i Karolina, przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego, przedstawiły ciekawostki z życia naszego patrona.
"Witajcie w naszej bajce" - zaśpiewały klasy I i II.
W teście wiedzy o twórczości Jana Brzechwy wzięli udział uczniowie klas I - VIII i wykazali się śwetną znajomością poezji.
Maluchy z oddziału przedszkolnego OB zatańczyły do piosenki "Kaczuchy".
Następnie odbył się pokaz tańca grupy MOVING ART Mobilnej Szkoły Tańca pod kierunkiem p. Oli Krawczyk.
Kolejnym punktem programu była inscenizacja wiersza "Przyjście lata" w wykonaniu klasy V.
Lena i Ola, uczennice klasy IV, zaprezentowały samodzielnie przygotowany układ taneczny.
Skoczny taniec ludowy w wykonaniu klasy III zwieńczył artystyczną część programu.
Po części artystycznej nadszedł czas na zabawę!
P. Beata Socha wręczyła nagrody laureatom Konkursu Plastycznego.
Na uczniów i uczennice czekało mnóstwo atrakcji!
Każdemu samkowały przepyszne ciasta, kiełbaski, lody i inne smakołyki przygotowane przez rodziców!
Dzieciaki z zaciekawieniem oglądały pojazdy służb mundurowych, brały udział w zawodach terenowych, biegały i dokazywały.
Był kącik malowania twarzy i zabaw manualnych.
Na wszystkich ogromne wrażenie wywarł pies przeszkolony do służby w Straży Granicznej.
Nie mogło też zabraknąć przejażdżki quadem!
I dyskoteka! Tańczyli młodsi, starsi, a nawet całkiem dorośli :) W parach, w kółeczku, co jakiś czas przejeżdżał pociąg :)
Dużo radości sprawiły zajęcia choreograficzne poprowadzone przez p. Olę Krawczyk ze szkoły MOVING ART.
To był dzień pełen świetnych wrażeń!
Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy pomogli w organizacji obchodów Dnia Dziecka oraz Święta Szkoły im. Jana Brzechwy w Wojciechach.
Ewelina Cichocka
"Dajcie dzieciom słońce"
Kiedy dziecko śpiewa –
śpiewa cały świat.
Cały świat piosenką jest,
śpiewa kot i śpiewa pies,
ptak na niebie, wiatr na drzewie,
świerszcz na łące…
Nawet kiedy pada deszcz,
to ten deszczyk śpiewa też,
że po deszczu, że po deszczu
będzie słońce.
Kiedy dziecko tańczy – tańczy cały świat.
Z rudym kundlem czarny kot,
drzewa z niebem, z ziemią płot,
ptak z obłokiem, wiatr z motylem,
świerszcz na łące…
Cały świat ma tyle lat,
ile dzieci mają lat,
te dzieciaki, co do tańca
wzięły słońce.
Kiedy dziecko płacze –
płacze cały świat.
Kot ma oczy pełne łez,
na podwórku płacze pies,
wiatr w kominie, mysz pod miotłą,
świerszcz na łące.
O, jak słono od tych łez,
nawet cukier słony jest,
o, jak ciemno, o jak zimno –
gdzie jest słońce?
Dajcie dzieciom słońce, żeby łez nie było,
Dajcie dzieciom słońce, dajcie dzieciom miłość.
Dajcie dzieciom słońce, całe słońce z nieba,
Żeby mogły tańczyć, mogły śpiewać.
Wanda Chotomska
WSZYSTKIM DZIECIAKOM - W DNIU ICH ŚWIĘTA - NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA!!!
... klasa IV i V z wizytą w Piekarni Więziennej.
Wybraliśmy się dziś na wycieczkę. Niedaleko, bo do Bartoszyc.
Najpierw spacer przez plac Konstytucji 3 Maja...
A potem - pod byłe więzienie...
Brama się otworzyła i weszliśmy do środka... Piekarnia Więzienna jest umiejscowiona w budynku byłego więzienia pruskiego wybudowanego w 1887 roku, które pełniło swą rolę do marca 2018 roku.
Na początku kilka ciekawostek i bezy do pochrupania...
A następnie - pod fachowym okiem piekarza p. Artura - wkroczyliśmy do akcji!!!
Gdy bułeczki i chleby wylądowały w piecu, ruszyliśmy zwiedzać więzienie. Oprowadzał nas p. Leszek, bardzo ciekawie o wszystkim opowiadał... Było trochę niesamowicie, trochę groźnie...
Wróciliśmy do kuchni, a chleb i bułeczki były już upieczone. Ten zapach, mmm...
Nie mogliśmy się powstrzymać - trzeba było degustować!!! Ciepłe bułeczki, chrupiący chleb - oj, to dopiero pyszności!!!
Ewelina Cichocka
W maju klasy IV i V uczestniczyły w warsztatach "Muzeum w pudełku". Tylko 100 szkół w całej Polsce dostało taką szansę, między innymi my :)
Naszą szkołę odwiedziła p. Adrianna Drązikowska z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Opowiadała o elementach kultury i historii polskich Żydów.
Uczniowie grali w grę narracyjną "Misteczko Malki" - pracowali z mapą, oglądali zdjęcia archiwalne, a także repliki obiektów z kolekcji Muzeum POLIN w postaci druków 3D.
Była to ciekawy i wartościowy czas - lekcja historii, kultury, a także zabawa i integracja.
Dziękujemy bardzo!
Ewelina Cichocka
Piknik rodzinny z okazji Dnia Mamy był pełen uśmiechów, życzeń i wspólnej zabawy.
Zapraszamy do krótkiej relacji.
Maria Śliwkowicz
Od 1985 roku Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja. Z okazji tego święta przedszkolaki, grupa O/B odwiedziła szkolną bibliotekę. Dzieci złożyły życzenia pani, zwiedziły bibliotekę i wysłuchały bajkę napisana przez ich rówieśników.
Wiosna wokół, więc dzieci postanowiły wprowadzić trochę wiosny do sali przedszkolnej.
Grupa O/B posadziła trochę kwiatów w doniczkach, które później ozdobią rabatki szkolne . Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mają możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin.
Teraz wspólnie pielęgnujemy roślinki i czekamy na efekty.
Maria Śliwkowicz
W czwartek w naszej szkole odbył się apel zorganizowany przez p. Katarzynę Jakubowską z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu. Pani Dyrektor odczytała tekst preambuły.
Następnie uczniowie z klas I - IV przedstawili program artystyczny - informacje o wydarzeniach tak ważnych dla Polski, wiersze oraz pieśni patriotyczne.
Konstytucja uchwalona została 3 maja 1791 r. podczas obrad Sejmu Czteroletniego. Ustawa rządowa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją.
Wiwat 3 maja! Wiwat Konstytucja!
Ewelina Cichocka
19 kwietnia 1943 r. w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Było ono największym zrywem zbrojnym Żydów podczas II wojny światowej, jak również pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.
Muzeum Żydów Polskich POLIN co roku organizuje akcję społeczno-edukacyjną, by czcić pamięć poległych bohaterów.
Łączy nas pamięć - to hasło przyświcające akcji.
Żonkil zaś jest symbolem pamięci. Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w warszawskim getcie, co roku dostawał bukiet żółtych kwiatów, które składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy kolejny raz włączyli się w obchody rocznicy wybuchu powstania. Z zainteresowaniem wysłuchali słuchowiska "Prawdziwi przyjaciele", wykonali również papierowe żonkile.
#ŁączyNasPamięć
#AkcjaŻonkile
#MuzeumPolin
Ewelina Cichocka
22 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi🌏 cała szkoła wzięła udział w sprzątaniu bliskiego otoczenia. Działanie mające charakter edukacyjny, którego celem jest wzrost świadomości ochrony przyrody i powietrza.
Z Ekologią bądź na Ty!
Niech każdy dzień będzie dla każdego z nas Dniem Ziemi 👍
Dbajmy o Nią!
"Myślę, więc nie śmiecę..."❤️🌍
Beata Socha