Komunikat w sprawie powrotu do szkoły klas IV – VIII
Wojciechy, 10.05.2021
KOMUNIKAT
Szanowni Rodzice, Nauczyciele
zgodnie z decyzją Premiera i Ministra Zdrowia małymi krokami wracamy do nauczania stacjonarnego, tradycyjnego. Zgonie z § 4 ust. 5 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19 w szkole zostaje wdrożone nauczanie hybrydowe (mieszane – połączenie nauki stacjonarnej ze zdalną) dla klas IV – VIII. Zajęcia hybrydowe muszą być realizowane w taki sposób, że:
1) nie więcej niż 50% uczniów realizuje zajęcia odpowiednio w szkole oraz
2) co najmniej 50% uczniów realizuje te zajęcia z wykorzystaniem meto i technik kształcenia na odległość
Zgodnie z wyżej wymienionymi regulacjami w dniach od 17 do 28 maja 2021 nauczanie hybrydowe klas IV – VIII w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach będzie odbywać się zgodnie z obowiązującym planem zajęć wg poniższego harmonogramu:
1) 17, 19, 21, 28 maja - klasy V, VII, VIII uczą się w trybie stacjonarnym na terenie szkoły (pozostałe klasy – IV, VI, – zdalnie)
2) 18, 20, 24 maja - klasy IVA, VI uczą się w trybie stacjonarnym na terenie szkoły (pozostałe klasy – V, VII, VIII – zdalnie)
Nauczanie hybrydowe organizowane jest dla uczniów klas IV – VIII.
W dniach 25, 26, 27 maja przeprowadzony zostanie egzamin ósmoklasisty z j. polskiego, matematyki i j. angielskiego. Dni te są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno – wychowawczych dla wszystkich uczniów szkoły, zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2020/2021 ustalonym we wrześniu 2020 r..
Od 31 maja 2021 wszyscy uczniowie będą uczyć się w trybie stacjonarnym.
Krzysztof Osowski
Dyrektor Szkoły
Moduł Teresa Bryła został zmodyfikowany
Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Bartoszycach
Powrót do nauczania stacjonarnego - rekomendacje ZZRP.
Materiał opracowany przez pracowników Poradni ,,Uniwersytet dla Rodziców"
„Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu”
1 maja – Święto Pracy
Jak każdego roku pierwsze trzy dni maja to święta państwowe. 1 maja to Święto Pracy, inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. W Polsce jest obchodzony od 1890 r., jednak świętem państwowym jest od 1950 r. W czasach PRL-u w tym terminie organizowano liczne pochody z obowiązkowymi „szturmówkami”. W latach 80. w opozycji do oficjalnych obchodów, odbywały się demonstracje pierwszomajowe organizowane przez podziemną Solidarność.
2 maja – Dzień Flagi
Z kolei 2 maja to Dzień Flagi. Święto to wprowadzone zostało do kalendarza w 2004 r. na pamiątkę wydarzenia, jakim było wywieszenie polskiej flagi podczas walk o Berlin na 67-metrowej Kolumnie Zwycięstwa w dowód zwycięstwa nad Niemcami.
3 maja – święto uchwalenia Konstytucji 3 maja
Natomiast 3 maja jest świętem państwowym na pamiątkę uchwalenia w 1791 r. Konstytucji 3 maja. Była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie, niezwykle postępową konstytucją, która stała się symbolem historyczno-narodowym. To dzień ustawowo wolny od pracy.
„Dzień trzeciego maja, jako rocznica Konstytucji 1791 r., ustanawia się w całej Rzeczypospolitej Polskiej, jako uroczyste święto po wieczne czasy” – postanowił Sejm Ustawodawczy II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 r., a więc już w pierwszych miesiącach po odzyskaniu niepodległości.
Konstytucja 3 maja była pierwszą w nowożytnej Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej. Zmieniła ustrój państwa z monarchii elekcyjnej na monarchię dziedziczną, wprowadziła trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczyła też znacząco demokrację szlachecką, zrównała w prawach politycznych mieszczan i szlachtę a chłopom zapewniła ochronę państwa.
Konstytucja 3 maja stała się jednym z fundamentów polskiej państwowości, a rocznica jej uchwalenia zawsze była okazją do manifestowania patriotyzmu i tożsamości narodowej - zarówno w czasach wolnej Polski, jak i w czasach zniewolenia. Już 5 maja 1791 r. Sejm Czteroletni podjął uchwałę o wzniesieniu Świątyni Najwyższej Opatrzności jako wyrazu dziękczynienia za ustanowienie konstytucji, a dzień 3 maja stał się świętem. W pierwszą rocznicę uchwały Sejmu Wielkiego, 3 maja 1792 r. posłowie wmurowali kamień węgielny pod budowę świątyni. Tragiczne losy Polski w kolejnych dwóch stuleciach spowodowały, że wola ówczesnych parlamentarzystów ziściła się dopiero w naszych czasach, w postaci Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.
Pod zaborami i w okresie okupacji niemieckiej Polacy obchodzili majowe święto w warunkach konspiracji, pod groźbą utraty wolności a nawet życia. Majowe święto uroczyście obchodzono przez cały okres II Rzeczypospolitej. Władze komunistyczne marginalizowały znaczenie rocznicy uchwalenia konstytucji, 3 maja przestał być świętem. Próby manifestacji patriotycznych podejmowanych tego dnia przez działaczy opozycji demokratycznej były tłumione przez milicję. Sejm X kadencji, już w czasach III Rzeczypospolitej, w formie ustawy zdecydował o przywróceniu temu dniu świątecznego charakteru.
Od 1990 r. Polacy ponownie mogą swobodnie radować się świętem narodowym. 3 maja jest i będzie, „uroczystym świętem po wieczne czasy”. Tak jak tego chcieli posłowie Sejmu Wielkiego, parlamentarzyści II Rzeczypospolitej oraz przedstawiciele narodu wybrani po przełomie 1989 r. Tak jak pragnęły tego pokolenia Polaków oddający hołd konstytucji 3 maja zarówno w wolnej Polsce, jak i w czasach, gdy groziło to śmiercią.”
Flaga, to jeden z naszych symboli narodowych. Od wieków towarzyszyła Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach historycznych. Miłość do biało-czerwonej łączy, daje nam siłę i nadzieję. Podczas 123 lat zaborów żyła w sercach Polaków jako symbol wolnego i niepodległego państwa. Była świadkiem powstań narodowych, narodzin Niepodległej, Powstania Warszawskiego, Poznańskiego Czerwca, Grudnia’70, „Solidarności” i oporu w stanie wojennym. Towarzyszyła naszym żołnierzom na wszystkich frontach II wojny światowej. Pamiętajmy o tym i szanujmy fakt, że przetrwaliśmy jako naród także dzięki symbolom narodowym. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami.
Najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach radośnie świętowali Dzień Flagi. Wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne, poznawali historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycje patriotyczne. Dowiedzieli się dlaczego należy szanować flagę i inne polskie symbole narodowe. Następnie samodzielnie wykonali flagi oraz kotyliony o biało-czerwonych barwach. Cieszymy się, że rosną nam młodzi Polscy Patrioci.
Szanowni Państwo, w nawiązaniu do dotychczasowej współpracy w zakresie realizacji „Programu dla szkół” oraz mając na uwadze nałożone ograniczenia w funkcjonowaniu placówek oświatowych, a w konsekwencji czasowe ich zamknięcie w związku obecną sytuacją epidemiczną przekazujemy Państwu List do rodziców i opiekunów prawnych dzieci uczestniczących w „Programie dla szkół”.
W przygotowanej informacji przypominamy rodzicom o wprowadzonych zmianach w realizacji „Programu dla szkół” w związku obecną sytuacją epidemiczną. Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o rozpowszechnienie ww. Listu wśród rodziców/opiekunów prawnych dzieci uczęszczających do Państwa placówki zgodnie z formą komunikacji z rodzicami przyjętą w Państwa szkole, np. maile, dziennik elektroniczny, itp.
Z poważaniem
Departament Wspierania Konsumpcji
Krajowy Ośrodek Wspierania Konsumpcji
List do Rodziców:
W_zwiazku_z_wprowadzeniem_od_dnia_26.pdf
W związku z wprowadzeniem od dnia 26.04.2021r. nauczania hybrydowego dla klas I-III informuję, że ustalono plan pracy w formie zajęć stacjonarnych dla poszczególnych klas w następujący sposób:
Rozkład jazdy autobusów ( od 26 kwietnia 2021r.)
Godz. odjazdu / Przystanek
6:50 Spytajny
7:15 Borki
7:20 Tolko
7: 25 Kiersity
7:35 Nowa Karczma
7:37 Piasek
7:40 Tapilkajmy
7:45 Barciszewo
7:55 Wojciechy (szkoła)
Z racji zmieniających się warunków drogowych i pogodowych zwracam się z prośbą o traktowanie podanej godziny odjazdu jako przybliżonej i zapewnienie opieki nad dziećmi na przystankach do fatycznego przyjazdu autobusu.
Z poważaniem
Dyrektor szkoły
Krzysztof Osowski
Portal Librus Szkoła
Naszym życiem w dużej mierze rządzą emocje: to one są pierwszą reakcją na nowe doświadczenia, na różnego rodzaju sytuacje poznawcze, na trudności i problemy, na słowa skierowane do nas lub o nas, na miejsca, przedmioty, ludzi… Emocjonalnie budujemy relacje ze sobą i reagujemy na zaspokajanie (lub nie) naszych potrzeb. Mózg lubi, gdy jest przyjemnie, bezpiecznie, ciekawie, różnorodnie. Wtedy lepiej zapamiętuje i szybciej się uczy, wspiera koncentrację i utrzymuje zapał przez długi czas.
Światowy Dzień Ziemi obchodzimy co roku 22 kwietnia. Odbywa się podczas niego wiele akcji promujących dbanie o środowisko. Należą do nich m.in. sprzątanie świata czy dzień bez samochodu. Światowy Dzień Ziemi 2021 będzie jednak inny z powodu pandemii COVID-19. Odbędzie się pod nowym hasłem "Przywróć naszą Ziemię". Choć o planetę powinniśmy troszczyć się przez cały rok, to właśnie w Światowy Dzień Ziemi mamy ku temu więcej okazji. Co ważne, do akcji ekologicznych włączają się wtedy nie tylko dorośli, ale również dzieci. Wszak Ziemia to wspólne dobro łączące pokolenia na całym świecie.
Moduł Teresa Bryła został zmodyfikowany
"Łączy Nas Pamięć"
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, co roku składał w miejscach pamięci związanych z zagładą Żydów bukiet żonkili. Kwiaty te symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica wybuchu powstania.
19 kwietnia Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Wojciechach dołączyła do Akcji Żonkile 2021, upamiętniającej wybuch powstania w getcie warszawskim. Rozmawialiśmy, poznaliśmy historię i ciekawostki kultury żydowskiej, zrobiliśmy papierowe żonkile. Obejrzeliśmy filmy edukacyjne Muranów - Dzielnica Północna, Będę pisać, Nie było żadnej nadziei, wysłuchaliśmy również słuchowiska Historia z pewnej ulicy. Przede wszystkim zaś mieliśmy okazję do refleksji. Będziemy pamiętać o bojownikach i bojowniczkach żydowskich, bo #ŁączyNasPamięć.
Ewelina Cichocka
Uprzejmie informuję że od 19 kwietnia 2021 r. dowozy dzieci będą realizowane tak samo jak przed obostrzeniami ( oczywiście trzeba wziąć pod uwagę fakt, że autobus będzie poruszał się w dużym stopniu po terenie przebudowywanej drogi ).
Pozdrawiam Krzysztof Osowski
Warsztaty edukacyjne "Klikam z głową"
Internet to źródło zabawy i wiedzy oraz narzędzie komunikacji. Należy jednak wiedzieć, jak z niego bezpiecznie korzystać. Najmłodsi użytkownicy smartfonów najczęściej korzystają z nich bez ograniczeń. Nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie mogą wiązać się ze ściąganiem gier lub wysyłaniem drogich sms-ów. Nie są świadomi niebezpieczeństw, jakie niosą treści nieodpowiednie dla ich wieku. Kampania „Klikam z głową” przeznaczona jest dla dzieci ze szkół podstawowych. Podczas zajęć rozmawiamy jak bezpiecznie poruszać się w sieci i korzystać z urządzeń telekomunikacyjnych. Uczymy, jak radzić sobie z agresją w sieci, chronić dane oraz uniknąć wysokich rachunków.
Uczniowie klas I-VIII Szkoły Podstawowej im Jana Brzechwy w Wojciechach wzięli udział w zajęciach online przeprowadzonych na platformie Teams przez edukatorów Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod hasłem "Klikam z głową". Dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci. Poznali zasady, którymi należy się kierować podczas pracy w Internecie i gdzie można uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Nauczyli się jak radzić sobie z agresją w sieci , chronić dane oraz unikać płacenia wysokich rachunków. Poznali również Netykietę, czyli zasady dotyczące dobrego zachowania w Internecie. Dowiedzieli się, że nie wolno podawać swoich danych osobowych, haseł i wysyłać swoich zdjęć, samodzielnie instalować aplikacji na telefonie, laptopie czy smartfonie.
Przeprowadzone zajęcia uświadomiły wszystkim, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mają realny wpływ na ich życie. Mamy nadzieję, że wszyscy nasi uczniowie z „głową” będą surfować, słuchać muzyki, bezpiecznie korzystać z gier online, oglądać filmy i korzystać z serwisów edukacyjnych, dzięki czemu unikną wielu niebezpieczeństw jakie niesie ze sobą Internet. Warsztaty zorganizowały i koordynowały p. Jolanta Wójcik pedagog szkolny i Teresa Bryła wychowawczyni klasy VI.
Jeżeli chcecie pozostać „po jasnej stronie” sieci i uniknąć zagrożeń w Internecie korzystajcie z zasobów edukacyjnych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, które znajdziecie na You Tube.
https://www.youtube.com/watch?v=wM7eHU0GC3I&t=129s
https://www.youtube.com/watch?v=R512Q8vPYOA&t=3s
Sylwia Kozera, Teresa Bryła
🐣🐥🥚KONKURS – PISANKA WIELKANOCNA🐣🐥🥚
Zapraszamy do konkursu plastycznego – PISANKA WIELKANOCNA. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Bartoszyce z podziałem na trzy kategorie wiekowe: Przedszkolaki, SP klasy 1-4 oraz SP klasy 5-8. Celem konkursu jest promocja tradycji ludowych związanych z obrzędem przygotowania świąt Wielkanocnych. W konkursie przewidzieliśmy atrakcyjne nagrody rzeczowe.
1.Tematem konkursu jest wykonanie PISANKI przy użyciu naturalnych metod zdobienia. Dopuszcza się barwienie jajek przy użyciu gotowych barwników. Zabrania się używania gotowych i kupionych materiałów zdobienia w tym naklejek. Organizatorzy zwracają uwagę na pomysłowość i kreatywność wykonanych prac.
2. Wykonanym pracom należy wykonać po trzy zdjęcia, każde z innej strony, tak aby pokazać pisankę w pełnej okazałości. Prace zawierające tylko jedno zdjęcie, będą dyskwalifikowane.
3.Wykonane zdjęcia wysyłamy drogą mailową na promocja@gmina-bartoszyce.pl z podaniem Imienia i Nazwiska autora pisanki, przynależności do poszczególnej grupy wiekowej (przedszkolaki, SP klasa 1-4, SP klasa 5-8), podaniem adresu zamieszkania oraz telefonu kontaktowego.
4. Dla zwycięzców konkursu przygotowaliśmy ciekawe nagrody rzeczowe w tym gry planszowe i integracyjne: Wygibajtus, Skojarzenia, Scrable, Biznes po Polsku i Eurobiznes.
5. Termin nadsyłanych prac upływa 5 kwietnia 2021r o godz. 23:59.
ZAPRASZAMY DO ZABAWY Z CENTRUM KULTURY GMINY BARTOSZYCE.
📋REGULAMIN:
1. Konkurs przeznaczony jest wyłącznie dla mieszkańców Gminy Bartoszyce,
2. Weryfikacja uczestników nastąpi na podstawie zamieszczonego w zgłoszeniu adresu zamieszkania,
3. Dane przekazane dla Centrum Kultury Gminy Bartoszyce posłużą wyłącznie do celów przeprowadzenia konkursu i nie będą udostępnione osobom trzecim,
4. Pisanki powinny być wykonane przy użyciu naturalnych metod dekoracji. Gotowe i kupione formy zdobienia będą dyskwalifikowały pracę konkursową. Zabrania się używania naklejek.
5. Każda zgłoszona praca powinna zawierać po 3 zdjęcia wykonane z innej strony, tak aby pokazać pisankę w całej okazałości. Prace zawierające jedno zdjęcie będą dyskwalifikowane.
5. Biorąc udział w konkursie, uczestnik akceptuje opublikowanie Imienia oraz Nazwiska w Internecie przez Centrum Kultury Gminy Bartoszyce oraz Gminę Bartoszyce - dotyczy wyłącznie finalistów poszczególnych kategorii.
6. Wszelkie spory dotyczące konkursu rozstrzyga komisja konkursowa powołana przez Centrum Kultury Gminy Bartoszyce,
7. Organizatorem konkursu jest Centrum Kultury Gminy Bartoszyce.
23 marca przedszkolaki uczestniczyły w kreatywnych warsztatach, w czasie których maluchy wykonały pachnące mydełka, a starsze dzieciaki bawiły się znakomicie przy robieniu kolorowych słone, doskonaląc przy tym motorykę małą. Najlepszą formą edukacji jest zabawa . Przedszkolaki bawiły się również na interaktywnej podłodze Funfloor, która łączy w sobie elementy gier komputerowych połączonych z ruchem. To świetny sposób na połączenie nauki z zabawą. To była wspaniała impreza :)
Agnieszka Pawelczyk
Moduł Teresa Bryła został zmodyfikowany