Uczniowie klasy 7 na lekcji informatyki realizowali projekt "Ciekawe miejsca w mojej okolicy".
Najciekawsze filmy wykonali uczniowie: Emilka Socha i Jakub Krześcijański.
Paweł Pieniak
Nasza szkoła, dzięki nominacji przez Szkołę Podstawową w Kinkajmach, wzięła udział w akcji Śnieżna Ķula, która ma na celu wspieranie WOŚP. Dzięki temu udało nam się zebrać kwotę 328 złotych. Dzieciom, rodzicom oraz pracownikom szkoły serdecznie dziękujemy za przyłączenie się do akcji. Do kontynuowania akcji ŚNIEŻNA KULA nominujemy Przedszkole Miejskie w Górowie Iławeckim.
Agnieszka Pawelczyk
Bezpieczeństwo w sieci:
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że przed wybuchem pandemii 9 na 10 dzieci w Polsce korzystało z Internetu na co dzień. Po wprowadzeniu powszechnej nauki zdalnej dzieci spędzają znacznie więcej czasu przez ekranami. A sieć to nie tylko lekcje online, dostęp do wiedzy i rozrywki. To także poważne zagrożenia, z którymi muszą się zmierzyć i rodzice, i ich pociechy, a także pośrednio – nauczyciele.
FOMO, MOMO, grooming – to tylko trzy z wielu zjawisk, z którymi dzieci spotykają się na co dzień w sieci. Trudności w rozszyfrowaniu tych skrótów to znak, że czas nadrobić zaległości. Tylko 40 % rodziców badanych na zlecenie UKE przyznało, że stosuje programy do kontroli rodzicielskiej oraz konfiguruje ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniach, z których korzysta dziecko.
Dlaczego to istotne? Wyniki przeprowadzonych badań, jasno pokazują, że najczęściej spotykane przez dzieci treści niedostosowane do ich wieku to przemoc i okrucieństwo, nagość oraz akty seksualne.
Z tymi zjawiskami trudno walczyć i dlatego najskuteczniejszym narzędziem w dbaniu o bezpieczeństwo najmłodszych jest edukacja.
Eksperci UKE przygotowali skierowany do rodziców i nauczycieli poradnik „Klikam z głową” zawierający informacje o zagrożeniach czyhających na młodych korzystających z nowoczesnych technik komunikacyjnych oraz sposoby reagowania na nie.
Warto się z nim zapoznać 😊
Teresa Bryła
Klikam z głową - Poradnik dla rodziców i nauczycieli:
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) działa od 1991 roku.
Dąży do tego, by wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo i były traktowane z poszanowaniem ich godności i podmiotowości. Chroni dzieci przed krzywdzeniem i pomaga tym, które doświadczyły przemocy, by znały swoje prawa, wierzyły w siebie i cieszyły się życiem.
https://www.youtube.com/c/DajemyDzieciomSile/videos
Debata: Konsekwencje pandemii COVID 19 dla zdrowia psychicznego oraz edukacji dzieci i młodzieży:
https://www.youtube.com/watch?v=lfiPEECV8-M&list=RDCMUC_gdoWFF8JOwgTOIamwEMCw&start_radio=1
Uczniowie klasy I przystąpili do programu profilaktycznego „Czyściochowa Akademia”, organizowanego przez sklepy Rossmann.
„Czyściochowa Akademia” to świat pełen eksperymentów i doświadczeń, dzięki którym pierwszoklasiści przyswajają najważniejsze zasady higieniczne. W lutym uczniowie klasy I zapoznali się z higieną jamy ustnej, dowiedzieli się co trzeba robić by mieć zdrowe i piękne zęby. Podczas zajęć wychowawczyni omówiła funkcje jakie pełni jama ustna oraz jak ważne jest regularne mycie zębów. Uczniowie obejrzeli również film edukacyjny „Skąd się biorą dziury w zębach?” i wykonały eksperyment ukazujący negatywny wpływ napoju typu cola na zęby z wykorzystaniem ugotowanego jajka. Na zakończenie wszyscy uczniowie umyli zęby zgodnie z kryteriami przedstawionym w filmie. Z pewnością pierwszoklasiści będą z wielką starannością dbali o higienę jamy ustnej, by mieć piękne i zdrowe ząbki.
Sylwia Kozera
Drodzy rodzice i uczniowie klas I-III
Zgodnie z ogłoszoną w dniu wczorajszym decyzją rządu informuję iż od dnia 1 marca 2021r. klasy I - III wracają do nauki zdalnej. Wszelkie zasady pracy w tym systemie, kanały komunikacji itp. środki niezbędne do realizacji zajęć pozostają takie jak dotychczas wykorzystywane. Miejmy nadzieję, że okres pracy zdalnej nie będzie się przedłużał w znaczący sposób i nasi uczniowie wkrótce wrócą bezpiecznie do swoich sal lekcyjnych. Jedyne co możemy zrobić by zmniejszyć chociaż trochę uciążliwości i negatywne skutki pracy zdalnej to efektywnie się komunikować i służyć wzajemnym wsparciem w działaniach edukacyjnych .
Z poważaniem Krzysztof Osowski
Moduł Rekrutacja został zmodyfikowany
Nowy rok to czas noworocznych postanowień. Miecia marzy o tym, że wszystkie butelki PET trafią do sortowni i zakładu przetwarzania. Dzięki temu w przyszłości powstaną z nich nowe rzeczy. My też swoimi działaniami możemy jej pomóc. Oto nasze eko-postanowienia.
Bożena Plona
W roku szkolnym 2020/2021 szkoła przystąpiła do III edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla szkół „Działaj z imPEtem!”.
Kampania społeczno - ekologiczna „Działaj z imPETem!” ma na celu edukację między innymi dzieci w zakresie prawidłowej segregacji odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem butelek PET oraz ich recyklingu.
Nasi uczniowie co miesiąc zmagają się z różnymi zadaniami. Oto efekty ich działań z grudnia.
Bożena Plona
W karnawale same bale..
Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, tajemnicze przebrania, bajeczny wystrój i wesoła muzyka – w takiej atmosferze 5 lutego 2021r. bawiły się dzieci podczas przedszkolnego Dnia przebierańców… W tym roku, ze względu na sytuację związaną z pandemią zabawa odbywała się odrębnie w obu grupach wiekowych. Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą i radością uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach prowadzonych przez swoje wychowawczynie tańcząc samodzielnie, w parach i grupach.. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawił wiele niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów oraz poczęstunku dla dzieci.
Renata Rynkowska-Mężyńska
„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”
– mówi staropolskie przysłowie. Tak wiec jak na ten dzień przystało … jedliśmy pączki, faworki zgodnie z tradycją. Była to okazja do świetnej zabawy, ale także do przypomnienia i kultywowania naszych narodowych tradycji i zwyczajów. Było miło, pysznie i …wesoło. Dziękujemy mamom- Pani Pauperowicz i Pani Wertig za pyszne pączki.
Renata Rynkowska
Walentynki to święto zakochanych, obchodzone 14 lutego. Ale również okazja do obdarowywania się drobnymi upominkami, a co najważniejsze dobrym słowem. Dzień ten upłynął w klasie pierwszej w kolorach czerwieni, atmosferze miłości i przyjaźni. Uczniowie w tym dniu wzięli udział w różnych zabawach, grach oraz wysłuchali wiersza Walentynkowego. Na koniec przygotowali kartki walentynkowe wyrażając w ten sposób swoje sympatie.
Sylwia Kozera
Nowa galeria Rekrutacja została dodana do albumu fotograficznego
Uczniowie klasy pierwszej na lekcji wychowania fizycznego korzystali z uroków zimy. Zajęcia na świeżym powietrzu, ćwiczenia sportowe oraz wyścigi na sankach, sprawiły uczniom wiele radości.
Sylwia Kozera
https://www.youtube.com/watch?v=BM8G1tsB8i4&ab_channel=UkryteDziedzictwo
„Ukryte dziedzictwo. Co kryje polska ziemia?”
W listopadzie bieżącego roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach wzięli udział w projekcie edukacyjnym, pt. „Ukryte dziedzictwo. Co kryje polska ziemia?”. Projekt ten skierowany był przede wszystkim do szkół, instytucji i organizacji pozarządowych działających na rzecz dzieci i młodzieży. Głównym jego założeniem było promowanie wśród młodzieży właściwych postaw obywatelskich dotyczących polskiego dziedzictwa archeologicznego. W ramach realizacji projektu, zostały przeprowadzone dla uczniów klas IV-VIII zajęcia edukacyjne z historii, doradztwa zawodowego i języka niemieckiego. Uczniowie podczas realizacji projektu pogłębiali poczucie swojej świadomości narodowej, wzbogacili wiedzę na temat historii naszego kraju, dowiedzieli się czym zajmuję się archeolog i jak wygląda jego praca. Przedstawienie archeologii jako dziedziny naukowej zajmującej się nie tylko wykopaliskami, ale także badaniami, zabytkami sprawiło, że uczniowie naszej szkoły poznali świat ukryty pod ziemią oraz dowiedzieli się jak ważna jest ochrona i zachowanie polskiego dziedzictwa archeologicznego. Wykonali również prace plastyczne ilustrujące badania archeologiczne. Koordynatorem projektu była pani Magdalena Jabłonowska.
Magdalena Jabłonowska
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Zapal Światło Wolności
https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/127295,13-grudnia-zapalmy-Swiatlo-Wolnosci.html