Miesiąc listopad obfitował w wiele ciekawych, wyjątkowych działań z udziałem najmłodszych przedszkolaków.
Pielęgnując polskie tradycje, 10 listopada 2020 r. świętowaliśmy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Dzieci przygotowały montaż słowno-muzyczny: zaprezentowały wiersze i piosenki związane ze świętem naszej Ojczyzny. Tym samym słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłości do Ojczyzny.Tego dnia również wzięliśmy udział w akcji ,,Szkoła, przedszkole do hymnu“ – dzieci odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego” przyłączając się tym samym do placówek oświatowych z całej Polski, które w ten sposób uczciły rocznicę odzyskania Niepodległości. Byliśmy świadkami uroczystego wciągnięcia przez pana dyrektora, flagi narodowej na maszt przed szkołą. Dzień, który przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych małych przedszkolaków.
Moje prawa – ważna sprawa! Kluczowym elementem wychowania przedszkolnego jest kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw, uczenie poszanowania praw innych i radzenie sobie w sytuacjach naruszania własnych praw. Prawa, o których mowa, to oczywiście prawa dziecka zapisane w Konwencji Praw Dziecka, a okazją do ich przypomnienia był obchodzony w listopadzie Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Z tego też powodu przez cały tydzień rozmawialiśmy o prawach dzieci, ale też o obowiązkach. W piątek 20 listopada obchodziliśmy swój własny „Dzień Królowania”. Aby podkreślić jego wyjątkowy charakter wykonaliśmy sobie korony. Z przygotowywanych przez cały tydzień elementów każdy skomponował swój własny plakat, który wziął do domu. Aby przedłużyć miłe chwile, dzieci zabrały swoje korony i plakaty do domów. Wszystko po to, by rodzice również pamiętali o prawach swoich pociech.
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka - Pluszowy Miś. To święto stało się okazją do zwolnienia misiów z przymusowej, spowodowanej pandemią kwarantanny. Na jeden dzień misie zagościły wśród przedszkolaków- razem śpiewały, tańczyły, budowały z klocków, kolorowały, wycinały i kleiły; powstała misiowo-obrazkowa galeria, papierowe "pacynki" i misie z papieru. To był prawdziwie wyjątkowo misiowy dzień.
Hokus pokus, czary mary -niech się spełnią Andrzejkowe czary! Tymi słowami w ostatni listopadowy piątek rozpoczęła się impreza andrzejkowa. Od rana w przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, a to za sprawą dzieci, które przybyły w przebraniach wróżek, księżniczek i czarownic. Był to dzień radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło przekłuwania serduszek z imionami, losowania swoich przyszłych zawodów, a także ustawiania butów, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki częstowały się słodkim poczęstunkiem.Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Jednego możemy być pewni, że dały one naszym maluchom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.
Renata Rynkowska
Serdecznie zapraszam na wirtualny Kiermasz Taniej i Ciekawej Książki
z Tuliszkowa!
KOD PROMOCYJNY: Y.BAR.WOJCI.S
Moduł Teresa Bryła został zmodyfikowany
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
miło mi poinformować, że dzięki współpracy Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej powstał nowy cykl edukacyjny „Techniki nauki”. To projekt, w którym eksperci, trenerzy i wykładowcy w przystępny sposób podpowiadają, jak rozwijać i doskonalić jedną z najważniejszych kompetencji XXI wieku – umiejętność uczenia się.
Ważnym tematem cyklu jest planowanie i dobra organizacja czasu. Nie zabrakło także zagadnień związanych z nauką języków obcych, szybkim czytaniem i efektywnym zapamiętywaniem.
Wszystkie odcinki można bezpłatnie obejrzeć na platformie vod.tvp.pl.
Zachęcam Państwa do zapoznania się z cyklem „Techniki nauki”. Proszę również o przekazanie tej informacji nauczycielom, uczniom i rodzicom.
Jestem przekonany, że nowy materiał edukacyjny TVP będzie wsparciem dla młodych ludzi w ich samodzielnej nauce.
Z wyrazami szacunku
Przemysław Czarnek
Minister Edukacji i Nauki
Warszawa, 13.11.2020 r.
Techniki nauki – nowy cykl edukacyjny TVP VOD
Jak uczyć się w efektywny sposób, szybciej czytać i więcej zapamiętywać? Jak organizować czas i osiągać planowane cele? Jak szybko i łatwo uczyć się języków obcych? Odpowiedzi na te pytania uczniowie znajdą w nowym cyklu edukacyjnym TVP VOD „Techniki nauki”. Programy prowadzą eksperci, trenerzy i wykładowcy, którzy w przystępny sposób podpowiadają, jak rozwijać i doskonalić jedną z najważniejszych kompetencji XXI wieku – umiejętność uczenia się. Projekt to efekt współpracy koncepcyjnej MEN i TVP. Wszystkie odcinki można bezpłatnie obejrzeć na platformie vod.tvp.pl.
Jak uczyć się w efektywny sposób – eksperci podpowiadają
„Techniki nauki” to nowy cykl edukacyjny, który powstał dzięki współpracy Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ważnym tematem programów jest planowanie oraz dobra organizacja czasu. Nie zabrakło także zagadnień związanych z nauką języków obcych.
„Techniki nauki” – tematy odcinków
Cykl edukacyjny „Techniki nauki” to w sumie 33 odcinki. W pierwszym etapie zaprezentowanych zostało 15 z nich, do końca listopada wyemitowanych będzie kolejnych 18 programów.
W odcinku „Nowoczesne techniki nauki” widzowie poznają narzędzia, które ułatwiają szybszą i efektywniejsza naukę, takie jak: trening mózgu czy techniki pamięciowe. Z kolei w programie „Szybsze czytanie – szybsza nauka” prowadząca podpowiada, że do nauki szybkiego czytania warto używać wskaźnika, obejmować większą partię tekstu jednym spojrzeniem i nie czytać w pozycji leżącej.
Z odcinka poświęconego nauce języków obcych widzowie dowiedzą się m.in., że najważniejsze jest skoncentrowanie się na komunikacji i opanowanie słów z kilku obszarów, takich jak: jedzenie, towarzystwo, transport, części ciała, miejsce zamieszkania, zawód, rodzina, uczucia, cyfry, przymiotniki.
To tylko wybrane tematy poruszane w cyklu „Techniki nauki”. Pełna lista zagadnień odpowiada tytułom poszczególnych odcinków:
Każdy z odcinków trwa ok. 10 minut i kończy się podsumowaniem, w którym widzowie znajdą zestawienie najważniejszych zagadnień poruszanych w programie.
Wszystkie odcinki można obejrzeć bezpłatnie na stronie
https://vod.tvp.pl/website/techniki-nauki,50468816/video.
Oferta edukacyjna TVP
„Techniki nauki” to najnowsza propozycja edukacyjna TVP VOD. Uczniowie i nauczyciele mogą cały czas korzystać z materiałów dostępnych w serwisie „Szkoła z TVP” https://www.tvp.pl/47304588/szkolaztvp. Znajdą tam zarchiwizowane lekcje, które były emitowane przez TVP wiosną tego roku, a także m.in. quizy sprawdzające wiedzę dla uczniów klas IV-VIII.
W serwisie dostępne są także wyeksponowane w blokach tematycznych treści z portalu TVP VOD, w tym ekranizacje lektur szkolnych, filmy dokumentalne oraz programy edukacyjne, a wśród nich nowości takie jak „E-szkoła nauka” – program edukacyjny Radosława Brzózki.
Zapraszamy do oglądania nowej serii „Techniki nauki”!
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Departament Informacji i Promocji
Z czym kojarzy Ci się koronacja Przemysła II w Gnieźnie? Czy orzeł biały na czerwonym polu tarczy to godło czy herb Polski? Kto wymyślił melodię Mazurka Dąbrowskiego? Z okazji Święta Niepodległości, które corocznie obchodzimy 11 listopada, przypominamy symbole narodowe Rzeczypospolitej Polskiej.
https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/swieto-niepodleglosci-co-wiesz-o-symbolach-narodowych-1
Moduł Teresa Bryła został zmodyfikowany
Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach wzięli udział w kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek”, organizowanej przez Instytut Książki pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Głównym celem projektu jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci, bowiem dobrze dobrane książki rozwijają umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe oraz rozbudzają wyobraźnię.
W dniu 30 października 2020 roku w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość przekazania naszym najmłodszym uczniom Wyprawki Czytelniczej. Dyrektor szkoły pan Krzysztof Osowski wraz z wychowawczynią panią Sylwią Kozerą, wręczył każdemu pierwszoklasiście książkę ,,Pierwsze abecadło” , broszurę ,,Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” przeznaczoną dla rodziców oraz kreatywny alfabet. Jednocześnie gorąco zachęcał ich do czytania, zarówno samodzielnego jak i wspólnie z najbliższymi.
Otrzymane książeczki wzbudziły duże zainteresowanie pierwszoklasistów. Mamy nadzieję, że dzięki działaniom promującym czytelnictwo, miłość do książek oraz pasja czytania będą towarzyszyć naszym uczniom na co dzień.
Sylwia Kozera, Teresa Bryła
28 października 2020 r. uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach, odwiedzili wraz z wychowawczynią panią Sylwią Kozerą bibliotekę szkolną. Poznali zasady korzystania z biblioteki oraz jej księgozbiór. Dzieci dowiedziały się również czym jest karta czytelnika i karta książki. Następnie wypożyły swoje pierwsze książeczki. Obiecały, że będą o nie dbały i traktowały z szacunkiem.
Teresa Bryła
Odwiedziny w bibliotece – Książką połączeni, czyli przedszkolaki idą do biblioteki. 22 października 2020r. dzieci z grupy 0 z Szkoły Podstawowej w Wojciechach im. Jana Brzechwy, odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Wojciechach. Z ogromnym zainteresowaniem oraz dziecięcą fascynacją przeglądały księgozbiór biblioteki, bardzo chętnie zadawały pytania ,odnośnie pracy w bibliotece jak również zadeklarowały się do częstego odwiedzania biblioteki oraz wspólnego czytania książek . Każde dziecko otrzymało książeczkę z projektu : Cała Polska czyta dzieciom.
Od poniedziałku klasy IV-VIII realizują naukę w systemie zdalnym. Pracujemy zgodnie z arkuszem organizacyjnym i realizujemy wszystkie ujęte w nim zajęcia w pełnym wymiarze.
Zaplanowane przez nauczycieli zajęcia zdalne będą umieszczone w terminarzu dziennika elektronicznego klasy.
Z informacji warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty wynika, że nie może być sytuacji, gdy uczeń nie bierze udziału w zajęciach zdalnych. Gdy nie ma takiej możliwości to musi mieć zajęcia stacjonarne. Udział w zajęciach na bieżąco kontroluje i odpowiednio podejmuje działania wychowawca klasy.
22 października 2020 r. na placu przyszkolnym odbyły się ćwiczenia w obsłudze sprzętu gaśniczego. Brali w nich udział uczniowie klas IV - VIII, a przyglądali się ich młodsi koledzy. Bardzo ciekawe zajęcia przeprowadzili strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojciechach: Janusz Wańkowicz, Przemek Mierzejewski, Grzegorz Wierzbicki i Marcin Kamiński. Dziękujemy:)
Teresa Bryła
Dnia 16 października 2020 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców, którzy w tym dniu przybyli do szkoły. Zanim pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności szkolnej, stanęli przed nie lada wyzwaniem, testem przygotowanym przez ich starszych kolegów z klasy czwartej. Do zadań, które mieli wykonać należały m.in. recytacja wierszy, śpiewanie piosenek i taniec. Sprawdzana była również ich wiedza na temat Ojczyzny oraz sprawność uczniów. Po zakończonej prezentacji, zaproszeni gości zgodnie potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały „egzamin pierwszoklasisty”.
Doniosłym momentem uroczystości stało się ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wsród wszystkich zebranych wiele emocji. Tym samym dzieci zostały oficjalnie uczniami klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach. Dowodem były pierwsze legitymacje szkolne wręczone im przez dyrektora szkoły pana Krzysztofa Osowskiego i wychowawczynię panią Sylwię Kozerę oraz słodkości , które zostały wręczone przez rodziców. Na koniec uczniowie wspólnie z rodzicami zgodnie z tradycją posadziły piękne drzewko na zielonym terenie przyszkolnym.
Sylwia Kozera
Moduł Tygodniowy plan zajęć został zmodyfikowany
Dla starszych...
I młodszych...
Od kilku miesięcy funkcjonujemy w trudnym czasie epidemii koronawirusa. Warunkiem ochrony przed zakażeniem koronawirusem jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa – prawidłowe noszenie maseczki, częste mycie i odkażanie rąk oraz zachowanie dystansu społecznego.
Zapraszamy serdecznie do założenia Internetowego Konta Pacjenta
https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta
Magdalena Mil
Rzecznik Prasowy
Zespół Komunikacji Społecznej
Warmińsko-Mazurskiego OW NFZ
Tel. 89 678 74 45, 603 619 102
Teresa Bryła
30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. Dziewczęta z klasy pierwszej przygotowały dla chłopców ze swojej klasy smaczny poczęstunek oraz upominki wraz z życzeniami. Wszystkim chłopcom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego.
S.Kozera