https://www.gov.pl/web/koronawirus/4-etap-odmrazania
https://www.gov.pl/web/koronawirus/wytyczne-gis-mz-i-men
http://gmina-bartoszyce.pl/PL/3016/237/Nowe_zasady_bezpieczenstwa_w_zwiazku_z_koronawirusem/k/
https://www.gov.pl/web/koronawirus
https://www.gov.pl/web/koronawirus/porady
https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-mapa
INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH
(Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)
Warszawa, 24.02.2020 r.
W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.
Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:
1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2
to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.
Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą
z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.
Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.
Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.
Teresa Bryła
Moduł Teresa Bryła został zmodyfikowany
Moduł Bożena Plona został zmodyfikowany
Moduł Magdalena Jabłonowska został zmodyfikowany
Moduł Katarzyna Jakubowska został zmodyfikowany
Moduł Rekrutacja został zmodyfikowany
Rekrutacja 2020/2021
W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych prosimy rodziców naszych przedszkolaków o przekazanie w terminie do 20 marca ( drogą elektroniczną ) deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach.
Pozostałe czynności związane z rekrutacją będą realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem
Dokumenty do pobrania w zakładce „Rekrutacja”
Adres e-mail szkoły: sp-wojciechy@gmina-bartoszyce.pl
Wnioski do pobrania
deklaracja_rodzicow_okontynuowaniu_wychowania_przedszkolnego.pdf
wniosek_do_przedszkola_(3).pdf
Wniosek_o_przyjecie_dziecka_do_szkoly_spoza_obwodu_(2).pdf
Zgloszenie_dziecka_do_szkoly_zamieszkalego_w_obwodzie_szkoly_(2).pdf
Teresa Bryła
Dnia 12 i 13 marca 2020 roku w przedszkolu i szkole nie będą się odbywały zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze.
Od poniedziałku 16 marca 2020 roku na okres dwóch tygodni wychowawnkowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkola i szkoły.
https://www.gov.pl/web/koronawirus
Koronawirus w Polsce. Kwarantanna dla uczniów.
"Nie popełniajmy błędu Włochów, to nie są ferie" – mówi Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski, dając konkretne wskazówki dla rodziców i uczniów. Najważniejsze jest, aby nie traktować czasu wolnego jak ferii, a kwarantannę.
Kwarantanna dla uczniów
Minister zdrowia mówi o kwarantannie, nie o czasie wolnym.
"To nie jest czas ferii. To jest czas kwarantanny naszego społeczeństwa. Czas, który powinniśmy spędzić w domu. Poważnie potraktujmy ryzyko zakażenie" – mówi Szumowski.
Młodzież w czasie kwarantanny nie powinna wychodzić z domu i spotykać się z rówieśnikami, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Ministerstwo podjęło również decyzje o zamknięciu kin, teatrów i wszystkich placówek, gdzie są skupiska ludzi.
"Kwarantanna to okres przejściowy. Nie popełniajmy błędów Włochów, którzy zbagatelizowali zagrożenie, a młodzież spotykała się ze sobą w czasie kwarantanny" – apeluje minister zdrowia.
Teresa Bryła
W Dniu Kobiet życzymy Wam dużo zdrowia w szczególności, niech uśmiech na Waszych twarzach zawsze gości, a życie nie sprawia trudności i przykrości. Niech wiatr pieśń niesie Wam radosną , abyście zawsze czuły się jak wiosna.
Chłopcy ze Szkoły Podstawowej w Wojciechach
Dzień Kobiet w klasie III
Moduł Rekrutacja został zmodyfikowany
,,Witam cię kartek szelestem, tytułem na pierwszej stronie, witam!
Bo po to przecież jestem, żebyś mnie ujął w dłonie i czytał!”
Dnia 3 marca 2020 r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste przyjęcie w poczet czytelników uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania.
Uczniowie klasy I zostali przywitani przez bibliotekarkę ,,dobrego ducha biblioteki” oraz starszych kolegów z klasy V, którzy przygotowali krótkie przedstawienie. Pierwszoklasiści dowiedzieli się kto tworzy magiczną krainę książek, jak należy o nie dbać i czego nie wolno robić, czytając książkę. Następnie wysłuchali próśb książki i zapoznali się z regulaminem biblioteki szkolnej. Podziękowali poetom za tworzenie wierszy, pisarzom za opowiadania, baśnie i legendy, bajkopisarzom za piekne bajki.
Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli w obecności Dyrektora szkoły pana Krzysztofa Osowskiego i wychowawczyni pani Hanny Kuźmicz uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą kochać i szanować książki. Przyrzekli również z wielką powagą traktować swoje obowiązki czytelnika. Po złożeniu przyrzeczenia, już jako czytelnicy biblioteki szkolnej podpisali się pod złożoną przysięgą i na kartach czytelników. Następnie zapoznali się ze zbiorami biblioteki szkolnej i wypożyczyli swoje pierwsze książeczki.
Z pewnością ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci i zgodnie z obietnicą będą częstymi gośćmi biblioteki szkolnej.
Teresa Bryła - dobry duch biblioteki szkolnej.
Bajka o smoku, królu, królewnie i ...nie zgadniecie , o kim jeszcze.
W poniedziałek 2 marca uczniowie klasy II zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie w przezabawnym przedstawieniu pt. „Bajka o smoku, królu, królewnie i rycerzu i … nie zgadniecie, o kim jeszcze”, na które zaproszone zostały przedszkolaki oraz koledzy i koleżanki z klas I-III. Wśród zaproszonych gości był również p. dyrektor Krzysztof Osowski i p. Teresa Bryła.
Dawno, dawno temu, kiedy Krakowem rządził dobry król Krak, w smoczej jamie pod Wawelem zamieszkał straszliwy stwór – smok. Nie wiadomo skąd przybył, ale dał się wszystkim we znaki, siejąc wokół grozę i zniszczenie. Taką wersję legendy znamy wszyscy....
Uczniowie klasy drugiej przedstawili w bardzo ciekawy sposób współczesną wersję Legendy o smoku wawelskim. Smok z ich przedstawienia jest zupełnie inny, nie zieje ogniem i nie niszczy wszystkiego wokół siebie. Wprost przeciwnie, jest łagodnym i miłym smokiem, który z upodobaniem gra w szachy z królem, jada z nim śniadanie. Czasami gra w piłkę i czyta książki. Zakochuje się wzajemnością w pięknej smoczycy i zostaje szczęśliwym małżonkiem. Nie zabrakło oczywiście pieknej królewny i dzielnego rycerza... jak to w bajkach bywa...
Taka wersja legendy bardzo się wszystkim spodobała, dostarczając widzom niezapomnianych wrażeń. Na uwagę zasługuje zarówno gra małych aktorów jak i piękna scenografia przedstawienia, która zrobiła na wszystkich obecnych ogromne wrażenie. Nie zabrakło więc bisów i oczywiście gromkich braw.
Urszula Rynkiewicz
,,Jeśli nie my, to kto będzie pamiętał i opowiadał o ich poświęceniu?"
Kinga
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został ustanowiony w 2011 roku dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się , by Polską rządzili komuniści z nadania Moskwy. Nie poddali się i nie złożyli broni. Za swoją postawę wielu z nich zapłaciło najwyższą cenę. Komuniści chcieli ich zniszczyć wiedząc, że są najbardziej patriotyczną i radykalną częścią polskiego społeczeństwa. Myśleli, że zatarli ślady po nich na zawsze. Że prawda i pamięć nigdy nie ujrzą światła dziennego. Nie udało się , bo oni byli jak ziarno rzucone w glebę. Po pięćdziesięciu latach kłamstw powrócili... Żyją w naszej pamięci i stają się dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia zaczynają rozumieć, że są bitwy do których trzeba stanąć, że w godzinie próby warto ,,zachować się jak trzeba”, jak zamordowana przez komunistów ,,Inka”. Jak rotmistrz Witold Pilecki, który był żołnierzem i walczył do końca, bo uznał to za swój obowiązek... jak wielu innych zamordowanych i zakopanych w bezimiennych grobach. A przecież prawdy nie można zakopać...
Ballada_o_Drugiej_Konspiracji_-_Andrzej_Koakowski_(videoo.info).mp4
,,(...) Nieważne czy lubię historię, czy pamiętam te wszystkie daty.... Ważne jest to, że wiem jak trudne były nasze dzieje, a moi rodacy w bólu i łzach walczyli o to, by mój kraj istniał (...)’’.
Mateusz
Teresa Bryła
Moduł Teresa Bryła został zmodyfikowany
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
„MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”
ELIMINACJE MIEJSKO-GMINNE W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
26.02.2020 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach odbyły się eliminacje miejsko-gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w kat. szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy VIII Radosław Aduła. Spisał się znakomicie, ponieważ w jego kategorii wiekowej zajął ogólnie III miejsce. Radka do turnieju przygotowywał Bogdan Kuźmicz. Dzięki temu, że był w czołówce, to 25.03.2020 roku będzie uczestniczył w eliminacjach powiatowych. Należy podkreślić, że jest to bardzo trudny turniej. Wymaga przyswojenia dużego zakresu wiedzy z ochrony przeciwpożarowej, a Radek poradził sobie z tym fenomenalnie.
Bogdan Kuźmicz
W ramach działań z edukacji przyrodniczej i przygotowań do udziału w konkursie pt. ,,Tropem natury” uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach edukacyjnych ,,Przyroda Warmii i Mazur". Zostały one zorganizowane przez Koło Łowieckie ,,Dzik” w przepięknym ,,Domku myśliwskim” w Wojciechach. Mielismy okazję zapoznać się z florą i fauną Warmii i Mazur oraz gospodarką łowiecką i formami ochrony przyrody prowadzonymi przez myśliwych oraz leśników. Na zakończenie spotkania zostaliśmy zaproszeni na ognisko połaczone z pieczeniem kiełbasek. Dziekujemy za interesującą lekcję i wspaniałe przyjęcie.
Teresa Bryła
Moduł Teresa Bryła został zmodyfikowany
24 lutego 2020 r., na lekcję Edukacji dla bezpieczeństwa został zaproszony policjant asp. szt. Dariusz Kozera z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej w Bartoszycach.
Celem spotkania było poznanie przez uczniów zarówno ścieżki edukacyjno – zawodowej prowadzącej do zdobycia zawodu policjanta jaki i specyfiki pracy w Policji i udziału Policji w misjach pokojowych.
Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, że kandydat na policjanta może zastać przyjęty do służby i zacząć pracę oraz szkolenia lub ukończyć studia cywilne i dopiero wtedy pomyśleć o karierze w policji, jak również może też ukończyć studia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Zostali też zapoznani z kryteriami, jakie należy spełniać, by wykonywać zawód policjanta, min: niekaralność, korzystanie z pełni praw publicznych, nieposzlakowana opinia, zdolność fizyczna i psychiczna, a także umiejętność podporządkowania się dyscyplinie służbowej. Bardzo ważna jest też wytrzymałość i dobra kondycja fizyczna. Uczniowie dowiedzieli się jakie są zalety i wady wykonywanego zawodu. Chociaż praca ta należy do niebezpiecznych i wykonywana nierzadko w dni wole od pracy daje policjantom dużą satysfakcję, gdyż mają oni świadomość, że dzięki niej ludzie mogą czuć się bezpieczni. Pan Dariusz opowiedział, czym zajmuje się wydział, w którym pracuje na co dzień, jak również pokazał uczniom jak się ujawnia i zabezpiecza odwzorowanie linii papilarnych. Ponadto pobrał od jednej z uczennic materiał porównawczy do eliminacji – odwzorowywanie linii papilarnych dłoni. Pan Dariusz Kozera odbył dwie misje pokojowe w Kosowie. Uczniowie mieli więc niepowtarzalną okazję zapoznać się również ze specyfiką służby policjantów odbywających misję w Kosowie w ramach kontyngentu Unii Europejskiej EULEX. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchali relacji zobrazowanej materiałami filmowymi i fotograficznymi. Spotkanie uczniów z policjantem okazało się niezwykłym doświadczeniem i ciekawą lekcją z doradztwa zawodowego.
Sylwia Kozera
DNIA 19.02.2020r. W GMINNEJ HALI SPORTOWEJ W BEZLEDACH ZGODNIE Z KALENDARZEM IMPREZ SPORTOWYCH ZOSTAŁ ROZEGRANY KOLEJNY GMINNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH O PUCHAR WÓJTA GMINY BARTOSZYCE
Była to kolejna impreza sportowa rozegrana w gminnej hali sportowej. Mottem przewodnim turnieju była zasada fair-play w sporcie i w życiu codziennym oraz wdrażanie młodych zawodników do uprawiania ciekawych dyscyplin sportowych jaką jest piłka nożna i rywalizacja między szkolnymi zespołami. Zacięta walka i chęć zajęcia najlepszego miejsca trwała od początku do końca gminnej imprezy sportowej. Nasi piłkarze spisali się o wiele lepiej niż w ubiegłym roku, ponieważ zajęliśmy drugie miejsce, ustępując tylko Bezledom, z którymi zremisowaliśmy. Chłopcy grali z wielką werwą i ogromnym zaangażowaniem w każdym meczu, których rozegraliśmy pięć. Trzy wygraliśmy, a dwa zakończyły się remisem. W czasie turnieju Mateusz Szablak strzelił 7 goli. Zabrakło mu jednej bramki do „króla strzelców”. Do szkoły wróciliśmy z pięknym pucharem, który wręczył wójt Gminy Bartoszyce.
Zespół wystąpił w następującym składzie: Jakutowicz Wiktor kl. V, Sokołowski Sebastian kl. VI, Gąsiewski Piotr, Szablak Mateusz, Dajnowski Gabriel, Duszkiewicz Kacper, Szafrański Mikołaj, Gwiazda Szymon i Makarewicz Kacper kl. VIII
Bogdan Kuźmicz