Moduł Teresa Bryła został zmodyfikowany
24 lutego 2020 r., na lekcję Edukacji dla bezpieczeństwa został zaproszony policjant asp. szt. Dariusz Kozera z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej w Bartoszycach.
Celem spotkania było poznanie przez uczniów zarówno ścieżki edukacyjno – zawodowej prowadzącej do zdobycia zawodu policjanta jaki i specyfiki pracy w Policji i udziału Policji w misjach pokojowych.
Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, że kandydat na policjanta może zastać przyjęty do służby i zacząć pracę oraz szkolenia lub ukończyć studia cywilne i dopiero wtedy pomyśleć o karierze w policji, jak również może też ukończyć studia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Zostali też zapoznani z kryteriami, jakie należy spełniać, by wykonywać zawód policjanta, min: niekaralność, korzystanie z pełni praw publicznych, nieposzlakowana opinia, zdolność fizyczna i psychiczna, a także umiejętność podporządkowania się dyscyplinie służbowej. Bardzo ważna jest też wytrzymałość i dobra kondycja fizyczna. Uczniowie dowiedzieli się jakie są zalety i wady wykonywanego zawodu. Chociaż praca ta należy do niebezpiecznych i wykonywana nierzadko w dni wole od pracy daje policjantom dużą satysfakcję, gdyż mają oni świadomość, że dzięki niej ludzie mogą czuć się bezpieczni. Pan Dariusz opowiedział, czym zajmuje się wydział, w którym pracuje na co dzień, jak również pokazał uczniom jak się ujawnia i zabezpiecza odwzorowanie linii papilarnych. Ponadto pobrał od jednej z uczennic materiał porównawczy do eliminacji – odwzorowywanie linii papilarnych dłoni. Pan Dariusz Kozera odbył dwie misje pokojowe w Kosowie. Uczniowie mieli więc niepowtarzalną okazję zapoznać się również ze specyfiką służby policjantów odbywających misję w Kosowie w ramach kontyngentu Unii Europejskiej EULEX. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchali relacji zobrazowanej materiałami filmowymi i fotograficznymi. Spotkanie uczniów z policjantem okazało się niezwykłym doświadczeniem i ciekawą lekcją z doradztwa zawodowego.
Sylwia Kozera
DNIA 19.02.2020r. W GMINNEJ HALI SPORTOWEJ W BEZLEDACH ZGODNIE Z KALENDARZEM IMPREZ SPORTOWYCH ZOSTAŁ ROZEGRANY KOLEJNY GMINNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH O PUCHAR WÓJTA GMINY BARTOSZYCE
Była to kolejna impreza sportowa rozegrana w gminnej hali sportowej. Mottem przewodnim turnieju była zasada fair-play w sporcie i w życiu codziennym oraz wdrażanie młodych zawodników do uprawiania ciekawych dyscyplin sportowych jaką jest piłka nożna i rywalizacja między szkolnymi zespołami. Zacięta walka i chęć zajęcia najlepszego miejsca trwała od początku do końca gminnej imprezy sportowej. Nasi piłkarze spisali się o wiele lepiej niż w ubiegłym roku, ponieważ zajęliśmy drugie miejsce, ustępując tylko Bezledom, z którymi zremisowaliśmy. Chłopcy grali z wielką werwą i ogromnym zaangażowaniem w każdym meczu, których rozegraliśmy pięć. Trzy wygraliśmy, a dwa zakończyły się remisem. W czasie turnieju Mateusz Szablak strzelił 7 goli. Zabrakło mu jednej bramki do „króla strzelców”. Do szkoły wróciliśmy z pięknym pucharem, który wręczył wójt Gminy Bartoszyce.
Zespół wystąpił w następującym składzie: Jakutowicz Wiktor kl. V, Sokołowski Sebastian kl. VI, Gąsiewski Piotr, Szablak Mateusz, Dajnowski Gabriel, Duszkiewicz Kacper, Szafrański Mikołaj, Gwiazda Szymon i Makarewicz Kacper kl. VIII
Bogdan Kuźmicz
18 lutego 2020 r. na uroczytym apelu, Wójt Gminy Bartoszyce, pan Andrzej Dycha wręczył uczniom naszej szkoły stypendia Wójta za wyniki w nauce. Stypendia są udzielane po raz pierwszy. Przeznaczono na nie środki z budżetu Gminy Bartoszyce. Mogą się o nie ubiegać uczniowie uczęszczajacy do szkół na terenie naszej gminy. Udzielanie stypendiów ma na celu przede wszystkim motywowanie i nagradzanie uczniów za osiągnięcia w nauce lub osiągnięcia sportowe. Stypendium może być przyznane za wyniki w nauce dla uczniów, którzy w poprzednim okresie osiągnęli średnią ocen co najmniej 4,75 z obowiązkowych przedmiotów nauczania i co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania. W naszej szkole dwunastu uczniów spełniło te kryteria. Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy.
Teresa Bryła
Moduł Teresa Bryła został zmodyfikowany
W 2019 r. parlamentarzyści - w myśl art. 33a Regulaminu Sejmu - ustanowili w drodze okolicznościowych uchwał patronaty na rok 2020. Uhonorowani zostali: św. Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Roman Ingarden i Leopold Tyrmand. 2020 rok będzie także rokiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Zaślubin Polski z morzem w Pucku w jej 100. rocznicę.
,,Na twarzach kurz przebytych wielu dróg, spod zabłoconych kopyt pryska piach,
Przed nami gdzieś Moskal czai się, za nami został ból i strach,
Nikt nie wie dziś, co niesie nowy dzień, powywracane krzyże znaczą szlak,
W kolorze krwi objawił diabeł się, czerwona gwiazda jego znak. (...)"
Bitwa warszawska 1920 - Izba podjęła uchwałę ustanawiającą 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej, decydującego starcia wojny polsko-bolszewickiej. „Bohaterskie Wojsko Polskie na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, wspieranym m.in. przez szefa sztabu generalnego – generała Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego, obroniło niepodległość Polski. Zwycięstwo przekreśliło też plany rozszerzenia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią” – podkreślono w tekście dokumentu. Przypomniano także słowa Prezydenta RP, prof. Lecha Kaczyńskiego, który w przeddzień Święta Wojska Polskiego w 2009 r. mówił: „W tych sierpniowych dniach decydował się nie tylko los naszego kraju, ale i całego kontynentu. Była to chwila wielkiej narodowej próby, którą Polacy przebyli zwycięsko. Jej bohaterami, prawdziwymi twórcami zwycięstwa, byli żołnierze Wojska Polskiego, którzy ruszyli w bój o wszystko. Wreszcie solidarność i ofiarność całego społeczeństwa, które w tym dramatycznym momencie porzuciło spory i podziały. Wielka, wspaniała lekcja 15 sierpnia 1920 roku powinna być dla nas zawsze aktualna i pouczająca”.
Teresa Bryła
Teresa Bryła
Walentynki w klasie III
14 lutego w klasie III świętowaliśmy Walentynki. W tym dniu w naszej klasie królował kolor czerwony. Uczniowie podczas zajęć poznali legendę o św. Walentym, historie jego życia, kim był i jakie wydarzenia z jego życia sprawiły, że stał się patronem zakochanych. Odbyły się również zabawy walentynkowe:„ Papierowy deszcz”, „ Poznaj imię wybranka”, „ Eliksir miłości,” jak również nie obyło się bez kodowania na dywanie. Na zakończenie dzieci wykonały w grupach drzewka walentynkowe oraz kartki, które mogli wrzucić do szkolnej "poczty walentynkowej". Przez cały dzień panowała podniosła atmosfera.
Sylwia Kozera
Moduł Teresa Bryła został zmodyfikowany
Tegoroczna zabawa karnawałowa wzbudziła u najmłodszych uczniów naszej szkoły wiele radości. Odświętnie udekorowana sala gimnastyczna stworzyła inspirujący do uciechy klimat. Wśród uczestników trudno było rozpoznać uczniów. Rodzice zadbali o wspaniałe stroje i przebrania, które umożliwiły wcielenia się w ulubione postaci. Dostarczyły emocji, budziły zaskoczenie i zachwyt.
Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Wszyscy mogli uczestniczyć w zabawach i konkursach np.: przekładanie piłki na pachołkach, dmuchanie kubeczka na rozciągniętej nitce, przekładanie stopami piłeczki. Zwycięzcy konkursów nagradzani byli słodyczami ufundowanymi przez Radę Rodziców.
Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości.
Kolejny bal karnawałowy już za rok!
Wizyta gości z Rosji.
Poraz kolejny naszą szkołę odwiedzili goście- uczniowie i nauczyciele ze szkoły w Swietłyj. Podczas tego spotkania uczniowie nasi pisali listy do Świętego Mikołaja, które uczniowie rosyjscy mieli mu dostarczyć, natomiast nasi goście wykonywali kartki świąteczne z życzeniami. Podczas warsztatów odwiedził nas także Dziadek Mróz, życząc nam zdrowych , pogodnych i śnieżnych Świąt oraz bogatego Mikołaja. Zostawił także słodkie upominki. „Spotkanie to odbyło się w bardzo świątecznej atmosferze, bardzo dużo dowiedzieliśmy się o zwyczajach świątecznych w Rosji” - mówi Paulina.
Katarzyna Jakubowska
Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Górowie Iławeckim.
Drużyna reprezentująca naszą szkołę (chłopcy) rocznik 2007 i młodsi na miarę swoich umiejętności i możliwości grała bardzo dobrze. Należy podkreślić, że większość naszych piłkarzy biorących udział w turnieju to chłopcy z klasy V z rocznika 2008 i 2009, którzy byli młodsi od pozostałych zawodników z innych drużyn. Jednak daliśmy sobie radę, ponieważ nasza gra nie była gorsza od innych uczestników turnieju. Ogólnie zajęliśmy III miejsce. W nagrodę otrzymaliśmy piękny puchar i dyplom. Oprócz tego bramkarz naszej drużyny Bartłomiej Boksiński otrzymał dyplom za uzyskanie tytułu najlepszego bramkarza turnieju. Trochę zmęczeni ,ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do naszej ukochanej szkoły.
Drużyna wystąpiła w następującym składzie :
Sebastian Sokołowski - kl. VI
Oskar Sosnowski - kl. VI
Norbert Marchlewicz - kl. VI
Bartłomiej Boksiński - kl. V
Damian Boksińskiki - kl. V
Daniel Bucik - kl. V
Łukasz Gaber - kl. V
Wiktor Jakutowicz - kl. V
Kacper Socha - kl. V
Trenerem i opiekunem zespołu był nauczyciel wychowania fizycznego p. Bogdan Kuźmicz
21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Tego dnia postaraliśmy się, by nikomu nie zabrakło ciepłych słów, wsparcia, bezinteresownej pomocy. Każdy z nas potrzebuje szacunku, serdeczności, uśmiechu. Uczniowie całej szkoły i pracownicy napisali życzenia i pozdrowienia na kolorowych serduszkach. Dziewczęta z klasy VI połączyły je i w ten sposób powstał długi na 20 metrów Łańcuch Życzliwości. Liczymy na to, że ten dzień przedłuży się i będzie trwał co najmniej do wiosny… Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i planujemy powtórzyć ją za rok !
Pedagog: Jolanta Wójcik
Laureaci konkursu plastycznego ,,Palić nie warto"
W Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach prowadzi się szerokie działania profilaktyczne. W listopadzie uczniowie włączyli się w obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia Papierosów. Uczniowie klas starszych uczestniczyli w pogadankach na temat szkodliwości palenia, w tym palenia biernego. Poznali najbardziej niebezpieczne składniki dymu tytoniowego i negatywne skutki palenia: zdrowotne, estetyczne i finansowe. Obliczali, ile kosztuje palenie przeciętnego palacza. Dowiedzieli się, że uzależnienie od tytoniu traktowane jest jak choroba, którą trzeba leczyć. Zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystali podczas wykonania plakatów antynikotynowych w ramach szkolnego konkursu plastycznego pod hasłem „Palić nie warto!”. Zwyciężczynią została Urszula Mackiewicz, II miejsce zdobył Damian Boksiński, a III miejsce Wiktor Jakutowicz. Komisja przyznała również wyróżnienia: Jackowi Kozłowskiemu, Wiktorii Bodnar, Nikoli Sokołowskiej i Karolinie Drożewskiej. Wzrost świadomości i działania profilaktyczne są niezwykle ważne, gdyż wciąż na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku.
Pedagog: Jolanta Wójcik